Polskie Radio
Section05
macierzyństwo

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie psychologia macierzyństwo

Filmy o trudnym rodzicielstwie i o katastrofie klimatycznej. Trwa 47. FPFF w Gdyni

- Tutaj chodzi o samotne matki, które muszą samotnie zajmować się dziećmi z wszelkiego rodzaju zaburzeniami. Była to geneza myślenia o "Śubuku" - mówił reżyser Jacek Lusiński podczas 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Witold Banach Xawery Żuławski Gdynia festiwal filmowy w Gdyni reżyser kino film polski macierzyństwo klimat Broad Peak Maciej Berbeka

Dzień Ojca z Polskim Radiem Dzieciom!

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego celebrowania Dnia Ojca. Stacja zaprosiła wszystkie dzieci do udziału w całodniowej zabawie, związanej z tym wyjątkowym dniem. Najmłodsi słuchacze mogli składać życzenia swoim tatusiom oraz dedykować im wyjątkowe piosenki. Wystarczyło zadzwonić na skrzynkę głosową i zostawiać życzenia, które zostały wyemitowane na antenie stacji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam Podcast Strefa rodzica ojcostwo macierzyństwo czas wolny

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo radio dla rodziców psychologia dziecięca Strefa Rodzica

W niedzielę koncert "To, co najpiękniejsze – Dzieciom" na zakończenie akcji charytatywnej "Matki Matkom"

W najbliższą niedzielę 29 maja o godzinie 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się wyjątkowy koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze – Dzieciom". W programie wieczoru "Melodia" ukraińskiego kompozytora Myroslava Skoryka w wykonaniu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy oraz występ zespołu Krajka z Przemyśla – z udziałem dzieci uchodźców z Ukrainy. Transmisja na antenie Programu 1 Polskiego Radia, na stronie internetowej stacji oraz w mediach społecznościowych. Honorowy patronat nad koncertem objęła Rada Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polskie Radio koncert Ukraina macierzyństwo Dzień Matki

Matki Polki o matkach Ukrainkach: tylko je podziwiać

26 maja obchodzimy Dzień Matki. Choć w tym dniu święto obchodzone jest tylko w Polsce, to Dzień Matki jest świętem kosmopolitycznym, bo doświadczenie macierzyństwa nie zna granic. – Chcę podziękować wszystkim mamom i Polakom, bo bardzo dużo nam pomagają – powiedziała jedna z ukraińskich matek, która przybyła do Polski z ogarniętej wojną ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Tomasz Miara Dzień Matki macierzyństwo dzieci dzieciństwo wychowanie Ukraina uchodźcy wojna na Ukrainie

Dzień Matki. Jakie jest moje macierzyństwo? Czy jestem wystarczającą mamą?

Dzień Matki to czas, który może skłonić do refleksji na temat macierzyństwa. Nie tylko tego dnia, ale całemu macierzyństwu towarzyszą przecież pytania: jaką jestem matką? Czy jestem matką wystarczającą? Co robię dla swojego dziecka, a co robię dla siebie? Czy moja kariera zawodowa nie odbywa się kosztem dziecka? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiła Elżbieta Krokosz z Talent Development Institute zajmująca się rozwojem potencjału ludzi.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica macierzyństwo wychowanie radio dla rodziców Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica Dzień Matki

Cesarskie cięcie czy poród naturalny?

Wraz z rozwojem medycyny zwiększyła się liczba wykonywanych zabiegów cesarskiego cięcia. Obecnie nie jest już ono wyłącznie zaleceniem medycznym, a kobiety coraz częściej decydują się na tę metodę. Niemal 44 procent porodów w polskich ośrodkach państwowych odbywa się metodą cesarskiego cięcia. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by wykonywano ich od 15 do 20 procent.
Zobacz więcej na temat:  poród macierzyństwo zdrowie zdrowie dziecka Podcast Strefa rodzica

Prawne zagadnienia dla młodych mam. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Jak nie zgubić się w gąszczu zmieniających się przepisów, na jakie przyszła mama powinna szczególnie zwrócić uwagę. Gdzie szukać aktualnych informacji? Na te i wiele innych pytań odpowiedziała Marzena Pilarz-Herzyk. Autorka bloga Mama Prawniczka gość Idy Nowakowskiej w podcaście "Strefa rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom. Podcastu posłuchać można korzystając z bezpłatnej platformy podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica macierzyństwo prawo radio dla rodziców

Czas połogu. Jak sobie pomóc? Nowy podcast Idy Nowakowskiej dla PR Dzieciom

Co dzieje się w organizmie kobiety po porodzie, i jak nie zaniedbać samej siebie i swojego zdrowia, kiedy mały człowiek absorbuje całą naszą uwagę. O tym w najnowszych podcaście Polskiego Radia Dzieciom. Gościem Idy Nowakowskiej jest Joanna Piórek - Wojciechowska – fizjoterapeutka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  poród macierzyństwo zdrowie Podcast Strefa rodzica Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam Ida Nowakowska

"Jesteśmy nauczycielkami macierzyństwa". Lucyna Mirzyńska o roli położnej w życiu kobiety

- Każda kobieta, niezależnie od wieku, niezależnie od swoje sytuacji powinna mieć wybraną położną rodzinną, znać ją i wiedzieć o jaką pomoc może ją prosić - mówiła w Polskim Radiu 24 Lucyna Mirzyńska, położna środowiskowo-rodzinna, autorka książki "Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa. Sprawdzone rady położnej rodzinnej".
Zobacz więcej na temat:  położna zdrowie macierzyństwo rodzice dziecko rodzina szpital ciąża Polskie Radio 24

Kiedy dziecko rodzi się za wcześnie...

Wcześniactwo jest obarczone ogromnym ryzykiem powikłań. Wcześniak urodzony przed 34. tygodniem ciąży nie ma odruchu ssania, dlatego musi pozostać w inkubatorze i być karmiony przez sondę. Rozwój przedwcześnie urodzonego dziecka zależy od tego, w którym tygodniu ciąży i w jakim stanie się urodziło. Jakie wyzwania mogą czekać na rodziców i mamy wcześniaków?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica noworodek macierzyństwo radio dla rodziców radio bez reklam

"Jak to jest być mamą?" Rozmowa z autorką książki

Mimo stresu, strachu i nerwów z jakimi wiąże się rodzicielstwo, dla większości kobiet bycie mamą to jedno z najpiękniejszych doświadczeń życiowych. Czy można się jednak do niego przygotować? Co prawda, kobieta może przypuszczać, jak odnajdzie się w roli mamy, jednak rzeczywistość nie zawsze jest taka, jak nasze oczekiwania. O byciu mamą opowiedziała w "Strefie Rodzica" Iwona Kilińska, autorka kampanii społecznej #Stop Krytyce Mam, blogów parentingowych oraz przewodnika "Jak to jest być mamą", którego pierwsza część ukaże się już niedługo.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam rodzicielstwo macierzyństwo

Jak to jest zostać mamą w bardzo młodym wieku?

Przyjście dziecka na świat to moment, który zmienia wiele w życiu kobiety. Pojawia się bowiem osoba, która jest od niej zależna fizycznie, ponieważ wymaga m.in. karmienia oraz psychicznie, gdyż dziecko potrzebuje uwagi i bliskości matki. Chociaż czasami ciąża dla młodej kobiety może być zaskoczeniem, to nie wiek świadczy o naszej dojrzałości. O macierzyństwie w młodym wieku opowiedziała w audycji "Strefa rodzica" Angelika Szelągowska-Mironiuk, psycholożka, psychoterapeutka i autorka bloga Katolwica&Mąż.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam macierzyństwo rodzicielstwo