Polskie Radio
Section05
marzec 1968

"Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków"

- Pod hasłem Marzec’68 kryje się wiele wątków nie zawsze wypływających z tej samej przyczyny. Bunt pokoleniowy, walki frakcyjne w PZPR, antysemickie czystki w wojsku, za którymi w dużej mierze stał Wojciech Jaruzelski to tylko niektóre z filarów Marca’68 – powiedział w audycji Historia na Dziś dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 komunizm PRL antysemityzm Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

Rocznica Marca ’68 a relacje z Izraelem. Komentarze

Mija 50 lat od Marca ’68 roku. W ostatnich dniach o wydarzeniach sprzed półwieku – których częścią były frakcyjne walki w PZPR zakończone wydaleniem z Polski kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego – mówili prezydent Andrzej Duda i ambasador Izraela Anna Azari. W Podsumowaniu Tygodnia komentarz Patryka Słowika z „Dziennik Gazety Prawnej”, Miłosza Lodowskiego z portalu „Rebelya.pl” i Michała Płocińskiego z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael IPN Holokaust marzec 1968 historia Polski antysemityzm Mateusz Morawiecki Andrzej Duda

Debata w PR24 Geneza Marca'68. "Należy zadać jeszcze wiele pytań"

Zdjęcie z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” Kazimierza Dejmka, protesty studenckie, frakcyjne walki w PZPR i czystki antysemickie. Marzec ’68 to wiele różnych wątków, które w jednym momencie stały się jedną historią. W Debacie Polskiego Radia 24 o genezie wydarzeń marcowych rozmawiali prof. Antoni Kamiński, socjolog, a także historycy – Leszek Rysak i Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 PRL historia Polski antysemityzm historia PRL Piotr Dmitrowicz Antoni Kamiński Czechosłowacja Izrael HISTORIA

Nos Kleopatry: Różne oblicza Marca ‘68

Przez dziesięciolecia każdy interpretował wydarzenia Marca'68 r. inaczej. Na sposób postrzegania Marca'68 wpływ miało m.in. to, kto w jakim środowisku się obracał i jaki doraźny cel w ocenie tamtych dni mu przyświecał. Jak wydarzenia sprzed 50 lat wpływają na naszą obecną kondycję polityczno-społeczną? Gośćmi audycji Nos Kleopatry byli: dr Paweł Sasanka z Instytutu Pamięci Narodowej oraz Grzegorz Sieczkowski, publicysta i dokumentalista.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Żydzi marzec 1968 Władysław Gomułka

Komentarz do słów prezydenta o Marcu’68

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości związanych z obchodami 50. rocznicy wydarzeń Marca’68 zwrócił się do wygnanych w 1968 roku o wybaczenie. „Moja Polska nie ma powodu przepraszać, ale ja ich proszę o wybaczenie Polsce w ogóle” – powiedział prezydent Duda. Słowa głowy państwa komentował na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Lodowski z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda marzec 1968 prezydent Żydzi Izrael Tel Awiw Holokaust