Polskie Radio
Section05
marzec 1968

Lejb Fogelman: w 1968 roku "Ameryka" brzmiała dziko i podniecająco

- Zastanawiałem się czy jechać do Szwecji, czy do Ameryki. Szwecja oferowała tzw. welfare state, czyli studia, opiekę itd. Ameryka natomiast brzmiała dziko, ale podniecająco. Pomyślałem: dam sobie radę - mówił w audycji " Mazurek słucha" Lejb Fogelman, polski Żyd w Nowym Jorku, amerykański prawnik w ZSRR, miłośnik bluesa i rekin finansjery.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Jork Dwójka marzec 1968 Żydzi Robert Mazurek

Marzec '68. Antoni Macierewicz: źródłem strajków była walka o niepodległość Polski

- Nie byłoby Marca '68, gdyby nie gigantyczne, milionowe demonstracje w roku 1966. To wtedy miliony Polaków manifestowało tysiąclecie chrztu Polski, swoje przywiązanie do chrześcijaństwa i do Kościoła, w tym do kardynała Stefana Wyszyńskiego. To on reprezentował niepodległą Rzeczpospolitą, jej dążenie do niepodległości - powiedział Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski PRL Jerzy Jachowicz Antoni Macierewicz Janusz Odziemkowski Ryszard Legutko 1968 marzec 1968 komunizm strajki demonstracje studenci

Jak doszło do Marca'68? "W Polsce lat 60. niszczono pewien sposób myślenia o patriotyzmie"

Goście Wojciecha Borowika mówili o wydarzeniach Marca'68. Jan Lityński przypomniał o wiecu studentów, który współorganizował. Prof. Jerzy Eisler mówił o roli zebrania warszawskiego oddziału Związku Literatów Polskich dla przyszłych wydarzeń. Prof. Wojciech Lamentowicz przypomniał spontaniczną reakcję na "Dziady" Kazimierza Dejmka, których zdjęcie z anteny przyczyniło się do wybuchu strajków.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski historia PRL PRL marzec 1968

Książka "Czy Gomułka był antysemitą". Kulisy Marca 68 r.

- Mam nadzieję, że ta monografia obali mit o antysemityzmie narodu polskiego. Powtarzana jest informacja, że w marcu 1968 r. żydzi zostali zmuszeni do opuszczenia Polski. Dokumentują to listy do władz polskich, w których piszą, że nie czują się Polakami i chcą wyjechać do Izraela – mówił w rozmowie z Tadeuszem Płużańskim Peter Raina, autor książki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 marzec 1968 Żydzi Władysław Gomułka Izrael Tadeusz Płużański

Ciemne strony życiorysu Zygmunta Baumana

– To postać niewątpliwie niejednoznaczna – tak o prof. Zygmuncie Baumanie mówił w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. Z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odsłonięto mural przedstawiający socjologa i filozofa jako ofiarę Marca 1968 roku. W ostatnich dniach na malowidle pojawił się m.in. napis „morderca”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zygmunt Bauman marzec 1968 PRL komunizm

Jerzy Hoffman: człowiek musi robić swoje i iść do przodu

Po marcu 1968 r. z Polski wyjechało wielu zdolnych ludzi. Pomimo presji, Jerzy Hoffman postanowił pozostać w kraju. - Nikt z nas nie zakładał, że ten system może runąć – wspominał w Polskim Radiu 24 reżyser, dla którego wyjazd za granicę oznaczał rozłąkę z rodziną, przyjaciółmi i ojczyzną. W Trendach Kultury Joanna Sławińska przedstawiła jak antysemicka nagonkai będąca jej następstwem emigracja wpłynęła na polskie środowisko filmowe.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Hoffman reżyser kino marzec 1968