Polskie Radio
Section05
marzec 1968

Marzec '68. Prof. Wojciech Roszkowski o wspomnieniach z ówczesnych wydarzeń

8 marca 1968 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbył się wiec studentów, który pociągnął za sobą falę protestów w całym kraju. Był początkiem kryzysu politycznego, związanego z niezadowoleniem społeczeństwa oraz walką wewnątrz rządzącej PZPR. Partyjne rozgrywki toczyły się w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. O swoich przeżyciach z tego czasu opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski Wojciech Roszkowski komunizm marzec 1968

Gustaw-Konrad w "Dziadach" Dejmka – najsłynniejsza rola Holoubka

15 lat temu, 6 marca 2008 roku zmarł Gustaw Holoubek, wybitny aktor teatralny i filmowy, reżyser, i dyrektor teatrów. Był Gustawem-Konradem w historycznej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza z 1967 roku. Wokół tego spektaklu krążą legendy: decyzja o jego zdjęciu, podjęta przez PRL-owską cenzurę, stała się impulsem studenckich protestów i początkiem Marca ’68.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA historia Polski Gustaw Holoubek Kazimierz Dejmek Dziady marzec 1968 TEATR reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Oscary 2022 – podsumowanie, informacje, komentarze

Za nami 94. ceremonia rozdania Oscarów. Amerykańsko-francuski film "CODA" w reżyserii Sian Heder zdobył Oscara za najlepszy film roku. Najwięcej nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej przypadło obrazowi "Diuna". O tych i innych nagrodzonych produkcjach porozmawiamy w pierwszym kwietniowym wydaniu audycji "Trójkowo, filmowo".
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Oscary Oscary 2022 kino FILM marzec 1968 festiwal filmowy muzyka filmowa Trójka

Trudna wiosenna miłość. "Marzec '68" Krzysztofa Langa

Na ekranach kin zagościł już najnowszy film Krzysztofa Langa "Marzec 68". To opowieść o trudnej miłości dwojga młodych ludzi na tle burzliwych i dramatycznych wydarzeń, które rozgrywały się w Polsce wczesną wiosną 1968 roku. W programie "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński zaprosił na spotkanie z aktorką Vanessą Aleksander, grającą jedną z głównych ról w filmie.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Trójka KULTURA film polski marzec 1968

Andrzej Dziurawiec: 8 marca był kulminacją tego, co nazwałem "długim marcem"

- Już bodajże od 1965 roku gen. Jaruzelski jako szef Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego relegował systematycznie z wojska oficerów pochodzenia żydowskiego. To się ogromnie nasiliło po wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Sławne, przerażające przemówienie Gomułki o "piątej kolumnie"... wtedy to się zaczęło na ostro - mówił w Dwójce Andrzej Dziurawiec, autor powieści "Bardzo długi marzec".
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 Wacław Holewiński literatura Dwójka KSIĄŻKA

Izba Dyscyplinarna SN nie uchyliła immunitetu sędziemu, który orzekał ws. Marca'68

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego nie uchyliła immunitetu sędziemu w stanie spoczynku, który w roku 1968 w II instancji orzekał w sprawie dwóch studentów Uniwersytetu Wrocławskiego, którzy brali udział w protestach. Postanowienie jest nieprawomocne. Prokuratura IPN chce postawić mu zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy marzec 1968

Wojskowe partnerstwo Polski i USA nigdy nie było tak silne jak obecnie

Sejmowa Komisja Obrony Narodowej obradowała w sprawie rozpatrzenia informacji na temat pobytu wojsk amerykańskich i sojuszniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizowanych na ich potrzeby inwestycji wojskowych. Posłowie pytali przede wszystkim o koszty tych inwestycji i Fort Trump
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek Irak Andrzej Duda Koronawirus w Polsce Ryszard Kukliński Żydzi marzec 1968 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ministerstwo Obrony Narodowej

"Wtedy dojrzała elita podziemia lat 80". Dr Wojciech Myślecki o Marcu 1968 roku

- Dwa aspekty Marca '68 roku są bezsporne. Pierwszy, to de facto był chrzest polityczny, ale również pewne jasne sformułowanie postawy pokolenia "dzieci socjalizmu". Drugim aspektem był fakt, że wtedy dojrzała i ukształtowała się późniejsza elita podziemia lat 70. i 80. - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Myślecki, działacz opozycji w okresie PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Jachowicz marzec 1968 POLSKA HISTORIA historia Polski historia PRL PRL

Wydarzenia marcowe. Prof. Eisler: wystarczyła mała iskra żeby ta beczka prochu wybuchła

- Beczka prochu narastała. Przyczyną wybuchu mogły być decyzje nawet prozaiczne. Tak było ze zdjęciem Dziadów. Nie był to przecież pierwszy zdjęty spektakl. Jednak to on zapisał się w historii Polski jako przyczynek wybuchu wydarzeń marcowych - powiedział o wydarzeniach z marca 1968 roku prof. Jerzy Eisler, historyk.
Zobacz więcej na temat:  marzec 1968 PRL studenci więźniowie polityczni represje zbrodnie sowieckie strajki opozycja demokratyczna HISTORIA fakty opinie ciekawostki Polskie Radio 24