Polskie Radio
Section05
matematyka

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców. Krakowscy naukowcy z wyjątkowym projektem

Wirtualne Muzeum Zapomnianych Wynalazców chcą stworzyć naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W ramach projektu dokumenty, zdjęcia i inne archiwalia po odkrywcach zostałyby zdigitalizowane. Archiwalia takie znajdują się obecnie często w prywatnych zbiorach rodzinnych oraz w mniejszych, lokalnych kolekcjach. Obecnie wiele z tych obiektów dziedzictwa kulturowego nie ma opieki konserwatorskiej i nie jest ogólnodostępnych.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki wynalazcy Witold Szolginia matematyka Lwów Kraków

Isaac Newton. Wszechstronny geniusz, który zrewolucjonizował świat nauki

380 lat temu urodził się sir Isaac Newton zaliczany do najwybitniejszych naukowców wszech czasów. Nic zresztą dziwnego, bowiem wiele jego odkryć położyło podwaliny pod współczesną naukę. Sformułował m.in. prawo powszechnego ciążenia i trzy zasady dynamiki, a także opracował rachunek różniczkowy i całkowy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Europy NAUKA fizyka matematyka odkrycia i ciekawostki

Ciąg liczb Fibonacciego – jak można go wykorzystać?

Kim był Leonardo Fibonacci i jaka jest historia jego niepozornego ciągu liczbowego? Może być to sposób na wyjaśnienie wielu zagadnień, nie tylko w świecie fizyki i matematyki, która nieodłącznie łączy się z finansami. Jak ciąg Fibonacciego jest wykorzystywany w ekonomii? O tym mówiliśmy w tym wydaniu "Trójki przed południem".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Józef Niewiarowski Paweł Turski matematyka informatyka

"Znajomi zazdroszczą nam tych lekcji". Jak wygląda nauka matematyki we Wrocławiu?

Jak sprawić, żeby uczniowie chętniej chodzili do szkoły, a nauczyciel nie był straszakiem, tylko przewodnikiem prowadzącym przez zawiłe meandry nauki? Okazuje się, że potrzeba naprawdę niewiele, aby efekty były naprawdę zaskakujące. Udowadnia to nauczycielka matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 113 we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski matematyka Justyna Kościelna szkoła podstawowa Wrocław

Królowa nauk czy postrach uczniów? Jak polubić matematykę?

Pomaga w gotowaniu, zarządzaniu budżetem domowym, odprowadzaniu podatków oraz obliczaniu prawdopodobieństwa w grach planszowych. Matematyka to niekwestionowana królowa nauk. Mimo to wielu miało z nią niemałe kłopoty. Uchodzi za jeden z najtrudniejszych i mniej lubianych przedmiotów w szkole. Jak uczyć się matematyki, by ją rozumieć i się jej nie obawiać? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka matematyka szkoła Piotr Firan