Polskie Radio
Section05

Mateusz Morawiecki

"Kolaboracja" Brygady Świętokrzyskiej? "Załgane określenia"

- Zastanowiłbym się nad karaniem tych, którzy kłamią. To jest naprawdę poważna sprawa. Bohaterom walki o niepodległość należy się szacunek państwa polskiego. Państwo polskie powinno walczyć ze wszelkimi próbami zakłamywania historii i oczerniania naszej polskiej armii - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański (historyk, autor książek o Żołnierzach Wyklętych).
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci Tadeusz Płużański NASZ WYWIAD

Ocena zmian w Polsce. Najpoważniejsze od 30 lat

W którym momencie naszej najnowszej historii znajdujemy się obecnie? Czy możemy znaleźć analogie do któregoś z etapów dziejów III RP lub wcześniejszych i czy dobrze wykorzystujemy nasze szanse? Gośćmi audycji Szukając Dziury w Całym byli: prof. Antoni Dudek, politolog i historyk UKSW oraz prof. Marek Cichocki politolog i socjolog z Collegium Civitas.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość odzyskanie niepodległości Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło reformy Antoni Dudek Łukasz Warzecha polityka historyczna

Spór na linii Polska-Izrael. Tym razem poszło o jedno słowo?

W sobotę (17.02) podczas monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa premier Mateusz Morawiecki pytany o nowelizację ustawy o IPN podkreślił, że nie zakazuje ona mówienia o tym, że w czasie II wojny światowej byli tacy Polacy, którzy doprowadzali do śmierci Żydów. I uzupełnił: "tak jak byli żydowscy sprawcy (ang. "jewish perpetrators"), tak jak byli rosyjscy sprawcy, ukraińscy sprawcy, nie tylko niemieccy".
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski debata w jedynce Żydzi Holokaust

Historyk: premier Mateusz Morawiecki powiedział prawdę

- Trzeba sporo złej woli, by słowa premiera interpretować w taki sposób, w jaki zrobiła to strona izraelska. Nie widzę powodu by nie mówić o czarnych kartach w historii innych narodów. To, co powiedział premier, to była prawda. Pozostaje kwestia interpretacji i pewnej dobrej woli z drugiej strony, a nie szukania dziury w całym – powiedział w audycji Północ Południe historyk Piotr Dmitrowicz. Gościem Polskiego Radia 24 był również Bronisław Wildstein, członek zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Monachium Izrael Holokaust IPN

Powinniśmy walczyć z pojęciem "polskie obozy śmierci”

- O ustawie o IPN mówi się, że ma przeciwdziałać określeniom „polskie obozy śmierci”, ale takie pojęcie absolutnie w niej nie pada. Prawo musi być ścisłe i precyzyjne. Ta ustawa jest nieostra – powiedział w audycji 24 Pytania był Borys Budka z Platformy Obywatelskiej. Odniósł się także do pomnika smoleńskiego, który powstaje na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska IPN Żydzi Izrael Borys Budka Beniamin Netanjahu Holokaust