Polskie Radio
Section05

medycyna

Polskie Radio 24 Onkolog: dzięki profilaktyce możemy ubiec chorobę

Jaka jest rola profilaktyki i edukacji w onkologii? Wrzesień to Miesiąc Świadomości Nowotworów Ginekologicznych. W audycji "Samo Zdrowie" prof. dr hab. n. med. Mariusz Bidziński - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Ginekologii Onkologicznej, opowiedział, jakie znaczenie w walce z rakiem mają: profilaktyka, edukacja zdrowotna i wywiad rodzinny.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie onkologia nowotwory profilaktyka onkologiczna profilaktyka Polskie Radio 24

Polskie Radio 24 Marihuana medyczna coraz popularniejsza. Ekspert o zaletach

Wśród wielu osób marihuana medyczna wciąż budzi kontrowersje, jednak jej skuteczność jest potwierdzona naukowo. - Do leczenia potrzebna jest decyzja lekarzy, aby sprawdzili, czy nie będzie miała ona negatywnego wpływu na stosowane wcześniej terapie i brane leki. Ale jej działanie przeciwbólowe jest medycznie udowodnione - powiedziała w Polskim Radiu 24 Magdalena Nita, chirurg i dr nauk medycznych.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Małgorzata Telmińska terapia marihuana medyczna marihuana

Spotkanie polskich lekarzy z Zachodu i Wschodu. W Krakowie trwa Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej

W Krakowie rozpoczął się Jubileuszowy Kongres Polonii Medycznej zorganizowany przez Federację Polonijnych Organizacji Medycznych. Polscy medycy z wielu zakątków świata spotkali się, aby uczcić 30-lecie Federacji, czyli stowarzyszenia lekarzy polskiego pochodzenia wykonujących swój zawód poza granicami Polski.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Polacy za granicą Kraków Uniwersytet Jagielloński Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja Senat Marcin Wojciechowski

Zakażenie RSV może mieć ciężki przebieg. Eksperci apelują

Profilaktyka RSV - wirusa nabłonka oddechowego - powinna dotyczyć wszystkich niemowląt - podkreślają eksperci z towarzystw naukowych. Do tej pory z ochrony przed wirusem wywołującym ciężkie zapalenia płuc i oskrzeli korzystały wyłącznie wcześniaki i dzieci z grup ryzyka. To tylko półtora procent populacji - zwracają uwagę naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zdrowie społeczeństwo wirusy choroby zakaźne profilaktyka

Uczony, misjonarz, mandatariusz. Trzy oblicza Michała Boyma

Niedawno minęła 365. rocznica śmierci Michała Boyma. Służył on m.in. na skatolicyzowanym chińskim dworze i był wysłannikiem cesarza do papieża. Jego barwne życie przypomniał w "Eurece" prof. Marcin Jacoby - sinolog, tłumacz, literaturoznawca, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu SWPS w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Michał Boym Marcin Jacoby Chiny podróże

Na czym polega praca ratownika medycznego?

Jak podkreślił w "Poranku" Mateusz Wawryszuk, praca ratownika medycznego to nie tylko pomoc w najtrudniejszych schorzeniach, w czasie wypadków, czy zdarzeń losowych, ale samo dodanie otuchy i potrzymanie poszkodowanego za rękę. A o tym jakie cechy musi mieć ratownik medyczny i na czym polega jego praca ekspert opowiedział w Polskim Radiu Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem ratownik medyczny ratownictwo medyczne pierwsza pomoc

Ruszyła kampania "Poznaj temat rosnącej wagi". "Otyłość to pandemia naszych czasów"

- Nadwaga to nie tylko problem zdrowotny, to często jest problem społeczny. Wiele zależy od czynników środowiskowych, takich jak choćby pryskanie roślin, to co jedzą hodowlane zwierzęta. Ale największym problemem jest to, że jemy więcej niż tego potrzebuje nasz organizm - mówiły Monika Rachtan dziennikarka medyczna i prof. Marzena Dominika prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w Polskim Radiu 24.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stomatolog Maciej Wolny otyłość diety zdrowie

"Nikt nie jest wykluczony", czyli rzecz o podstępnych i męczących przypadłościach.

Jeśli dziecko od dłuższego czasu męczy uporczywy kaszel lub wodnisty katar, to nie musi być kolejne przeziębienie. Te objawy mogą świadczyć również o alergii. Jakie czynniki najczęściej powodują alergię u dzieci i jak złagodzić uciążliwe dolegliwości opowiadał w Polskim Radiu Dzieciom prof. Adam J. Sybilski - pediatra, alergolog; Kierownik Kliniki Chorób Dziecięcych z Centrum Alergologii CSK MSWiA w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica dzieci edukacja emocje nastolatki alergia alergie u dzieci

Choroby tarczycy można wyleczyć. Wiele zależy od prawidłowej diagnozy

- Tarczyca jest w medycynie wciąż niedocenianym organem dla oceny ogólnego stanu zdrowia, a wiele chorób ma swoje pierwotne przyczyny w jej złym funkcjonowaniu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka tarczycy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jakub Rzepka, specjalista ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej. W audycji "Samo zdrowie" gościły również Lidia Wójcik i Kamila Bogucka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 farmacja Artur Wolski tarczyca