Polskie Radio
Section05

OZE

Jak firmy chcą chronić środowisko? Analitycy PIE znaleźli odpowiedź

Przedsiębiorcy mają świadomość swojej roli w ochronie środowiska w nadchodzących dekadach - 70 proc. firm przyznaje, że to biznes może w największym stopniu przeciwdziałać zmianom środowiskowym - wynika z raportu DNB Bank Polska i PwC. Z badań PIE i BGK wynika, że firmy produkcyjne i handlowe są najbardziej aktywne w podejmowaniu działań w celu poprawy dbałości o środowisko.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gospodarka odpadami firma ochrona środowiska elektromobilność

Sukces programu "Mój Prąd". Rośnie produkcja prądu z OZE

Globalnie, według analizy BNEF, odnawialne źródła energii są najtańszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej. Mimo że koszty projektów dotyczących paliw kopalnych spadły w ostatnich sześciu miesiącach o 5 proc., to lądowa energetyka wiatrowa i fotowoltaika pozostały najtańszymi technologiami do produkcji energii elektrycznej w krajach, które wytwarzają 82 proc. globalnej produkcji energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska prąd energia odnawialna panele słoneczne POLSKA

Nowelizacja ustawy o OZE. Minister Buda: instalacja w zabudowie wielorodzinnej to wymierne oszczędności

Szersze wykorzystanie OZE w zabudowie wielorodzinnej przełoży się na oszczędności finansowe i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, a tym samym przyczyni się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do noweli ustawy o OZE.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA energetyka Ministerstwo Rozwoju społeczeństwo Waldemar Buda

Sejm znowelizował ustawę o OZE. Bez rewolucji, choć jest kilka istotnych zmian

Sejm przyjął nowelizację ustawy o OZE. Zawiera ona rozwiązania dla biometanu, ciepłownictwa i chłodnictwa, offshore, klastrów energii, spółdzielni energetycznych. W nowych przepisach pojawiają się m.in. instytucja prosumenta lokatorskiego, co ma ułatwić rozliczenia w przypadku źródeł OZE zamontowanych na budynkach wielolokalowych, np. blokach mieszkalnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ustawa ekologia odnawialne źródła energii energetyka fotowoltaika POLSKA

Eksperci: teraz Turowa nie zamkniemy, ale bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości jest wyzwaniem

Tu i teraz likwidacja czy nawet zaprzestanie czasowe wydobycia w kopalni Turów nie jest możliwe ani ze względów technologicznych, ani społecznych, ani z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Ale trzeba spojrzeć szerzej na efektywność kopalni i inwestować w te, gdzie wydobycie jest opłacalne, też jeżeli chodzi o węgiel kamienny - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i Paweł Pelc, radca prawny. Mieli natomiast odrębne zdania na temat użyteczności OZE i szans zastępowania nimi węgla, którym dysponujemy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka kopalnia Turów węgiel bezpieczeństwo energetyczne

"Suwerenność energetyczna była, jest i będzie naszym priorytetem". Minister klimatu na Kongresie 590

- Suwerenność energetyczna była naszym priorytetem od zawsze; dla rządu niezależność energetyczna była, jest i będzie priorytetem - podkreśliła podczas Kongresu 590 minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezpieczeństwo energetyczne Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia elektryczna energetyka energia atomowa energia odnawialna LNG gaz ropa naftowa POLSKA Kongres 590