Polskie Radio
Section05
pasożyty

Lojalni krwiopijcy. Ewolucja wszy to odbicie ludzkich migracji na przestrzeni tysiącleci

Analiza genetyczna wszy, które ewoluowały wraz z ludźmi, ujawniła dwie odrębne grupy owadów, które przybyły do obu Ameryk wraz z osobnymi migracjami ludzi z Azji i Europy. Ewolucja pasożytów była tak blisko związana z ciałami żywicieli, że ich genomy zawierają wskazówki dotyczące przemieszczania się ludzi między kontynentami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Ameryka Ameryka Środkowa Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka Pn. i Płd. Azja Europa owady

Starożytni mieszkańcy Jerozolimy chorowali przez pasożyty - dowodzi badanie antycznej toalety

Liczące 2700 lat szczątki jaj pasożytów jelitowych odkryto w szambie w ogrodzie luksusowej posiadłości odkrytej przy promenadzie Armon Hanatziv w Jerozolimie. Obecność pasożytów jelitowych świadczy o ze złych warunków higienicznych i sanitarnych, które prowadziły do choroby objawiających się m.in. bólami brzucha i biegunką, być może nawet niedożywieniem i opóźnieniami rozwojowymi u dzieci.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Izrael starożytność medycyna choroba archeologia NAUKA Jerozolima

Polacy odkryli nieznany dotąd gatunek pasożyta, występujący... w nosie żubra

Historia żubrów pokazuje, jak łatwo doprowadzić do wyginięcia jakiegoś gatunku i jak wiele trzeba zrobić, by znów był w środowisku. Do powrotu żubra do środowiska przyczynili się polscy badacze, którzy ponad sto lat temu podjęli to wyzwanie, kiedy światowa populacja tych zwierząt, żyjących tylko w niewoli, liczyła ok. 50 osobników. Jakie znaczenie ma odkrycie nowego pasożyta w nosie żubrów? Dlaczego to jest ważne? 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta NAUKA Dorota Truszczak żubr