Polskie Radio
Section05
PKO BP

Jaka będzie inflacja w sierpniu? Znamy opinię analityków kilku banków

Hiszpański Bank Santander Polska i bank PKO BP spodziewają się, że jeszcze w sierpniu  inflacja będzie na poziomie około 10 procent, licząc rok do roku. Francuski Credit Agricole Bank Polska spodziewa się takiego spadku dopiero we wrześniu. Zdaniem analityków do obniżenia inflacji w porównaniu do czerwca tego przyczynił się niższy niż się spodziewano wzrost cen żywności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA gus ceny żywności inflacja PKO BP Rada Polityki Pieniężnej NBP ceny paliw stopy procentowe

Dwa największe polskie banki czekają w blokach startowych. "Bezpieczny kredyt" rusza w poniedziałek

W tym roku spodziewamy się między 5 a 8 tys. wniosków o "bezpieczny kredyt", w kolejnych latach to może być porównywalna lub trochę większa wartość - szacuje prezes Pekao SA Leszek Skiba. Zainteresowanie rządowym programem już teraz jest bardzo duże - dodaje wiceprezes PKO Banku Polskiego Dariusz Szwed. Podkreśla, że bank ma ponad 700 doradców, którzy od poniedziałku będą udzielać informacji w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA Pekao PKO BP kredyt mieszkaniowy

Decyzja TSUE ws. kredytów frankowych. PKO BP: w najbliższych tygodniach nastąpią zmiany w rezerwach banków

- Zmiany poziomu rezerw w bankach, wynikające z czwartkowego wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych, mogą nastąpić w najbliższych tygodniach - powiedział wiceprezes PKO BP Piotr Mazur. Jego zdaniem, zdecydowana większość banków będzie tworzyć dodatkowe rezerwy w ciężar II kwartału br.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKO BP kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy kredyt walutowy prawo POLSKA

Kiedy możemy spodziewać się obniżki stóp procentowych? Ekonomiści PKO BP analizują sytuację

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe na posiedzeniu w listopadzie tego roku - wskazali w komentarzu analitycy PKO Banku Polskiego, odnosząc się do decyzji RPP. Ocenili, że w IV kwartale 2023 inflacja CPI najpewniej osiągnie poziom jednocyfrowy, a inflacja producencka (PPI) może w tym roku przyjąć wartości ujemne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja stopy procentowe Rada Polityki Pieniężnej PKO BP NBP