Polskie Radio
Section05

polityka

Dzień bez polityków w niektórych mediach

W związku z planowanymi zmianami w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie, piątek został ogłoszony Dniem bez polityków. Media, które przyłączyły się do tej akcji, protestują przeciwko ograniczeniu dostępu dziennikarzy do Sejmu, a tym samym ograniczeniu dostępu do informacji. Kancelaria Sejmu wyjaśnia, że "nowe rozwiązania zapewnią prasie możliwość efektywnego wykonywania zawodu w bardziej profesjonalnych i komfortowych warunkach".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA media protest dziennikarze

Sejm wybrał nowego sędziego TK. Kim jest Michał Warciński?

Dr hab. prawa Michał Warciński został wybrany przez Sejm na nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego. – Na poziomie kompetencyjnym nie można mu niczego zarzucić. Problem tkwi w tym, że mamy już kolejną ustawę o Trybunale Konstytucyjnym powszechnie krytykowaną jako niezgodną z konstytucją, mieszającą kompetencje TK i ciał obieralnych, która nie gwarantuje tego, że Trybunał będzie badał polskie ustawodawstwo pod kątem zgodności z konstytucją – mówił w audycji Punkt Widzenia Bogumił Kolmasiak, bloger, publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Konstytucyjny Andrzej Rzepliński

Parlament Europejski: kolejna debata o Polsce

– Widzę w tym próbę zmotywowania Komisji Europejskiej do tego, żeby wypowiedziała się, jakie widzi dalsze kroki ws. badania praworządności i zarzutów wobec Polski co do naruszeń demokratycznego porządku – mówił w Polskim Radiu 24 o kolejnej debacie w Parlamencie Europejskim nt. Polski prof. Robert Grzeszczak (Instytut Prawa Międzynarodowego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Komisja Europejska Unia Europejska

13 grudnia pod znakiem podziałów politycznych

35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Warszawie upłynęła pod znakiem manifestacji. Osobne marsze zorganizowały Komitet Obrony Demokracji i PiS. – Nastroje polityczne w Polsce są podgrzane, podziały są widoczne nawet przy tak symbolicznych rocznicach – mówił w audycji Punkt Widzenia dr Michał Kuź (Uczelnia Łazarskiego, Nowa Konfederacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny Komitet Obrony Demokracji PiS 13 grudnia stan wojenny

"To ludzie zdecydują, jaka będzie Polska w przyszłości"

Ulicami Warszawy przeszły 13 grudnia dwie manifestacje, organizowane przez KOD i partię rządzącą. Według szacunków stołecznego ratusza, w marszu opozycji wzięło udział ok. 25 tys. osób, a w uroczystościach PiS, niecałe 3 tys. – To ludzie zdecydują, kto wygra wybory, jaka będzie Polska w przyszłości. Wczoraj mieliśmy taką pierwszą jaskółkę – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska PiS 13 grudnia demonstracje Komitet Obrony Demokracji Warszawa

„Czasy, gdy policjant kopał leżącego już się skończyły”

W Warszawie, z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, odbyło się kilka zgromadzeń publicznych. Na ulice wyszli zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy rządu. – Manifestacje byłych esbeków wymieszały się z manifestacjami KOD. Szef KOD bronił esbeckich przywilejów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Arkadiusz Czartoryski z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Platforma Obywatelska Arkadiusz Czartoryski PiS

„Wpisywanie 13 grudnia w konflikt polityczny to nadużycie”

– Jestem przeciwnikiem wykorzystywania rocznicy wprowadzenia stanu wojennego do bieżących celów politycznych – mówił w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z magazynu „Ambasador”. Dziś Komitet Obrony Demokracji organizuje w kilkudziesięciu miastach Polski manifestacje pod hasłem „Strajk Obywatelski”, w Warszawie zaplanowano także marsz „Stop dewastacji Polski”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 stan wojenny 13 grudnia KOD PiS Wojciech Jaruzelski Czesław Kiszczak Antoni Macierewicz Ministerstwo Obrony Narodowej