Polskie Radio
Section05

pr24

Siły pokojowe ONZ na Ukrainie? Prof. Boćkowski: mówienie o możliwości ich wprowadzenia to mrzonka

- Temat ten jest po raz kolejny wrzucony w przestrzeń publiczną. Natomiast jest to nie do zrealizowania. Skłaniałbym się raczej do tego, że wojna będzie trwała. Mówienie o możliwości budowania sił pokojowych to mrzonka - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski. Gośćmi audycji byli także prof. Mieczysław Ryba i prof. Jacek Reginia-Zacharski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wojna na Ukrainie Ukraina wojna 2022 ŚWIAT ONZ

"Londyn żywy". Dr Chojnacki o wystawie portretów wybitnych Polaków w Krakowie

Historyk dr Paweł Chojnacki opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 o szczegółach wystawy "Londyn żywy", która jest prezentowana w Krakowie. Podziwiać na niej można 12 pastelowych portretów wybitnych Polaków przebywających na emigracji w Wielkiej Brytanii. Autorką tych dzieł jest Barbara Kaczmarowska-Hamilton.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony Kraków Święto Niepodległości malarstwo

Co zdecydowało o ciągłości polskiej polityki mimo przeciwności historycznych? Prof. Żaryn wyjaśnia

Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego prof. Jan Żaryn został zapytany na antenie Polskiego Radia 24 o to, czy istniała ciągłość polskiej polityki wtedy, gdy naszego kraju nie było na mapie. Jak powiedział - w pewnym sensie tak, a było to możliwe między innymi dzięki ciągłości patriotyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski

Niepodległość dla Polski. Prof. Sikorski: nie byłoby jej, gdyby nie Piłsudski i Dmowski

- Gdyby nie Piłsudski i jego działania, pewnie byśmy Polski nie odzyskali. Bo za Piłsudskim stały rzesze Polaków, a także partie polityczne. Ale z drugiej strony nie byłoby też niepodległości bez Romana Dmowskiego, bez jego myśli politycznej, bez jego programu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Sikorski z Uniwersytetu Szczecińskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 odzyskanie niepodległości Józef Piłsudski Roman Dmowski

"Uwieńczenie wysiłku wielu pokoleń Polaków". Dr Adam Buława o odzyskaniu niepodległości

- Udało się uwieńczyć wysiłek kilku pokoleń Polaków. A licząc od pierwszego rozbioru, było to nawet 140 kilka lat niewoli. Dróg do niepodległości, zanim pojawiła się koniunktura polityczna w postaci wielkiego konfliktu zbrojnego, było wiele - podkreślił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, historyk z UKSW. Gościem audycji był także prof. Mieczysław Ryba z KUL.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada odzyskanie niepodległości historia Polski

Narodowe Święto Niepodległości. Dmitrowicz: to dzień radości, który powinien wszystkich łączyć

- Narodowe Święto Niepodległości to dzień radości, który powinien nas wszystkich łączyć i w dużej mierze tak jest. To dzień dumy narodowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Dmitrowicz (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego). Gościem audycji był także dr Robert Derewenda, dyrektor Oddziału IPN w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Święto Niepodległości

Prezydenci RP na uchodźstwie spoczną w Polsce. Jan Dziedziczak podkreśla symbolikę uroczystości

- Dzisiejsza Rzeczpospolita mówi w ten sposób, że to były legalne władze Polski i że wolna, demokratyczna Polska utożsamia się z tymi władzami - powiedział w Polskim Radiu 24 pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak komentując plany sprowadzenia do Polski szczątków trzech prezydentów na uchodźstwie i stworzenia w Warszawie mauzoleum ich pamięci. - To także wyraz wdzięczności wobec Polonii brytyjskiej za wolną i niepodległą Polskę - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Dziedziczak Tadeusz Płużański infografika społeczeństwo historia Polski

Sławomir Kuliński o Pałacu Saskim: przed II wojną światową był centralnym punktem Warszawy

- Pałac Saski przed wybuchem II wojny światowej był centralnym punktem Warszawy. To on pojawiał się na wszystkich pocztówkach, to on stanowił najważniejsze miejsce tego miasta. Tam odbywały się wszelkie uroczystości państwowe i to miejsce miało niesamowity splendor - mówił w Polskim Radiu 24 Sławomir Kuliński, rzecznik prasowy spółki Pałac Saski.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski POLSKA Warszawa społeczeństwo odbudowa Polskie Radio 24 HISTORIA Święto Niepodległości

Będą poszukiwania mogił Polaków zamordowanych przez UPA. Prof. Kornat: gest wpisany w nową politykę Kijowa

- Po stronie ukraińskiej na pewno są różne spojrzenia na takie sprawy, jak choćby uznanie zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej, ale Ukraina nie ma innego wyjścia, jak uznać tę zbrodnię - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marek Kornat, sowietolog, historyk z PAN i UKSW w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  relacje polsko-ukraińskie ekshumacja historia Polski Rzeź Wołyńska społeczeństwo Ukraina

PR24 Poszukiwania ofiar UPA na Podolu. Rzecznik MSZ: to wiadomość, na którą wszyscy czekaliśmy

- To jest początek, a raczej, jak powiedział Winston Churchill, koniec złego początku w relacjach polsko-ukraińskich. Mam nadzieję, że nad tym będziemy pracować mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując doniesienia o zgodzie ukraińskich władz na prace poszukiwawcze mogił polskich ofiar UPA na Podolu. - Sprawa, która stanowi potworne brzemię w naszych relacjach i które nie powinny być czymś takim obciążone [...] może zniknąć - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina Piotr Wąż Łukasz Jasina Rzeź Wołyńska historia Polski II wojna światowa UPA polityka

"Budujemy żywy przewodnik po dziele i biografii". Prof. Marcin Gmys o Maratonie Chopinowskim

- Naszym założeniem było nie tylko zagranie muzyki Fryderyka Chopina, ale także opowiedzenie o jego twórczości, o jego życiu. W pewnym sensie budujemy taki żywy przewodnik po dziele i biografii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski POLSKA MUZYKA Fryderyk Chopin Polskie Radio 24 Marcin Gmys społeczeństwo W POLSKIM RADIU