Polskie Radio
Section05
promieniowanie

Wykryto wyższy poziom radiacji. Źródło w regionie Bałtyku, może to być Rosja, Petersburg

Czujniki promieniowania stacji monitorującej w Sztokholmie wykryły wyższy niż zwykle, ale nieszkodliwy poziom izotopów wytwarzanych w wyniku rozszczepienia jądra atomowego, którego źródło pochodzi prawdopodobnie z okolic Bałtyku lub jego obszaru – podała Organizacji do spraw Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych (CTBTO)
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT promieniowanie Morze Bałtyckie Rosja

NASZ WYWIAD Dym z pożarów czarnobylskich lasów zagrożeniem dla Polski? Fizyk medyczny wyjaśnia

Dane dotyczące tła promieniowania na Ukrainie wykazują brak istotnych zmian – tylko minimalne odchylenia, które nie mają znaczenia, jeśli chodzi o poziom radiacji - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Dariusz Aksamit z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, były pracownik Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (CLOR). Jak mówi, dym z pożaru, docierający m.in. do Kijowa, może być toksyczny ze względu na produkty spalania - jak każdy dym.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD fizyka Ukraina Czarnobyl katastrofa w Czarnobylu promieniowanie pożar infografika

Trwa walka z pożarem w pobliżu elektrowni w Czarnobylu. Ogień gasi kilkaset osób

W zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy, kolejny dzień trwa gaszenie pożaru - podała we wtorek ukraińska służba ds. sytuacji nadzwyczajnych. Tli się ściółka leśna, nie ma otwartego ognia, a tło promieniowania jest w normie - podkreślono.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Czarnobyl elektrownia atomowa pożar gaszenie pożarów energia atomowa promieniowanie