Polskie Radio
Section05
promieniowanie

Media: w rosyjskim szpitalu nie wiedzieli, że ratują ofiary skażenia

Personel obwodowego szpitala klinicznego w Archangielsku nie był poinformowany, że przywiezione tam ofiary wybuchu na wojskowym poligonie są silnie napromieniowane i należy zadbać, by nie szerzyły dalej skażenia - ujawnił "Moscow Times". Co najmniej 60 lekarzy i innych pracowników medycznych, którzy mieli styczność z ofiarami, przewieziono drogą lotniczą do Moskwy, by w trybie pilnym poddać ich badaniom.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja szpital promieniowanie

Mińsk: spotkanie poświęcone 20 rocznicy poszerzenia NATO

Przyjęcie z okazji 20-lecia wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier zorganizowali we wtorek, w białoruskiej stolicy ambasadorzy tych krajów. "Każde państwo ma prawo do swobodnego wyboru sojuszy” – podkreślali dyplomaci Polski, Czech, Węgier. Na spotkanie przybyli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, wojskowi attache, białoruscy politycy rządowi i opozycyjni oraz dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT promieniowanie NATO

Łukaszenka zlikwidował czarnobylską strefę ochronną

Aleksander Łukaszenko podpisał dekret. na mocy którego została zlikwidowana strefa ochronna wokół Poleskiego Państwowego Rezerwatu Radiacyjno-Ekologicznego. To oznacza, że na Białorusi tereny przylegające do ziem najmocniej napromieniowanych po katastrofie w Czarnobylu będą mogły być przeznaczone na cele rolnicze.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT rolnictwo katastrofa w Czarnobylu promieniowanie Czarnobyl Polesie