Polskie Radio
Section05
Prusy

Czy Polska mogła uniknąć rozbiorów? 251. rocznica I rozbioru Rzeczpospolitej

"Trzy upiorzyce wyssały z Polski życie państwowe. Były to siostry rodzone – konfederacje barska, radomska i targowicka. Z tych trzech sióstr upiorzycą najwinniejszą, bo najzgubniejszą była niewątpliwie konfederacja barska. Gdyby nie ona państwo polskie nie upadłoby w XVIII wieku" – pisał Stanisław Cat-Mackiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Austria HISTORIA Prusy Rosja rozbiory Polski Stanisław August Poniatowski

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie - symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem zabytki Kraków HISTORIA

231 lat temu wybuchła wojna w obronie Konstytucji 3 Maja

18 maja 1792 roku wojsko Imperium Rosyjskiego, liczące blisko 100 tysięcy żołnierzy, wkroczyło na teren Rzeczpospolitej. W ten sposób rozpoczął się polsko-rosyjski konflikt zbrojny, który do historii przeszedł pod nazwą "wojny w obronie Konstytucji 3 Maja". Jego konsekwencją było unieważnienie ustawodawstwa Sejmu Wielkiego oraz II rozbiór Polski. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski rozbiory Polski konstytucja 3 maja Rosja Prusy Stanisław August Poniatowski

Liceum Warszawskie. Profesor Chopin i popisy uczniów

"Nie tylko w samej szkole, lecz i na ulicy strzec się będzie nieprzytomnego biegania, fikania i hałasowania", głosił jeden z punktów "Ustaw dla uczniów Królewskiego Liceum Warszawskiego". Placówka ta, mieszcząca się początkowo w Pałacu Saskim, cieszyła się bardzo wysokim uznaniem, a wśród jej wychowanków znaleźli się wybitni Polacy.
Zobacz więcej na temat:  Pałac Saski Warszawa szkoła liceum nauczyciel Fryderyk Chopin wspomnienie rozbiory Polski Prusy

Biskup Chrystian z Oliwy. Wróg numer jeden Krzyżaków

Pierwszy i jedyny biskup misyjny Prus był kluczowym graczem w rywalizacji o władzę na tych terenach. Nie tylko zręcznie lawirował między polskimi książętami i Krzyżakami, ale z konsekwencją realizował własny, ambitny projekt polityczny. Jego niespodziewana śmierć, 4 grudnia 1245, przyczyniła się do zmiany układu sił w regionie, którego dzieje wpłynęły na historię Polski i Europy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżacy średniowiecze Kościół Prusy Grudziądz Chełmno

Traktaty welawsko-bydgoskie. Przyszły zaborca wybija się na niezależność

- Traktat był jedną z największych klęsk dyplomatycznych w dziejach nowożytnej Polski. Rzeczpospolita straciła wszelką zwierzchność nad Prusami Książęcymi. Kleszcze Brandenburskie jeszcze mocniej zacisnęły się wokół Pomorza Gdańskiego i ujścia Wisły – wskazywała historyk prof. Teresa Chynczewska-Hennel na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA potop szwedzki Prusy Branderburgia