Polskie Radio
Section05

Prusy

Kulturkampf i walka o polskość w zaborze pruskim (1871-1914)

Okres od zjednoczenia Niemiec do wybuchu I wojny światowej to najbardziej nasilona germanizacja i zwalczanie polskości w zaborze pruskim. Jak zareagowała na to ludność polska? Jak to się stało, że bohaterem narodowym stał się dla niej chłop Michał Drzymała? Dlaczego do rangi symbolu oporu urósł także strajk dzieci w niewielkiej szkole we Wrześni w 1901 roku?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Andrzej Nowak historia Polski Niemcy Otto von Bismarck katolicyzm wiara

Prof. Kucharczyk o swojej nowej książce "Prusy. Pięć wieków"

- Warto sobie przypomnieć, patrząc na takie budowle, jak np. Zamek Cesarski w Poznaniu, skąd on się wziął, dlaczego akurat w 1910 roku był inaugurowany i co miała wizualizować właśnie architektoniczna strona obecności pruskiej na polskich ziemiach. Jest parę takich przykładów, które można podać, dlaczego powinniśmy przypominać sobie o dziejach Prus - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk, autor książki "Prusy. Pięć wieków".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA Jakub Moroz literatura

Prof. Kucharczyk: polska wolność była dla Prus atrakcyjna aż do czasów Fryderyka II

- Wolność Polski była bardzo atrakcyjna, aż do początków XVIII wieku, o tym mówią raporty urzędników, którzy przybywali do Królewca z Berlina. Dzisiaj się mówi: o "soft power", atrakcyjności kulturowej i my ją mieliśmy i - niestety - zmarnowaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z PAN, opowiadając o historycznych relacjach polsko-pruskich. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski Tadeusz Płużański

"Tysiące osób wybrały Polskę". Dr Paweł Warot w 100. rocznicę plebiscytu na Warmii i Mazurach

- Obchody 100. rocznicy plebiscytu na Warmii i Mazurach są bardzo ważne, gdyż musimy uzmysłowić sobie, że tysiące osób wybrały Polskę. Ci ludzie byli też zaangażowani w akcję na rzecz polskości - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Paweł Warot, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA HISTORIA historia Polski plebiscyt Warmia Mazury warmińsko-mazurskie Tadeusz Płużański IPN

"Atak na szeroko pojętą kulturę kraju". Dr Jacek Kordel o wojnach kulturowych

- To, co działo się w XVIII wieku, w Oświeceniu, jest wstępem, prologiem do właściwych wojen kulturowych, których byliśmy świadkami w wieku XIX i XX - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" opowiedział o swojej książce "„Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura literatura polska społeczeństwo oświecenie rozbiory Polski

Toruńskie drogi do niepodległości

W wyniku postanowień Traktatu Wersalskiego z 1919 roku, Niemcy zobowiązały się do oddania Polsce m.in. Pomorza. O wydarzeniach które doprowadziły do przyłączenia Torunia do Polski opowiadali w Polskim Radiu 24: prof. Szczepan Wierzchosławski ,  historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, dr Marek Rubnikowicz - dyrektor Muzeum Regionalnego oraz dr hab. Tomasz Krzemiński z  Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość Toruń Kujawy Józef Haller