Polskie Radio
Section05
Przemysław Bolechowski

Królowa polskich zup. O bardziej i mniej konwencjonalnych przepisach na rosół

Rosół pojawiał się na królewskich stołach, a także na stronach "Pana Tadeusza". O chyba najpopularniejszej w naszym kraju zupie pisano również w pierwszej polskiej książce kucharskiej. Co dom, to inny przepis. Dlatego też rosół może być przygotowany na różne sposoby.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Klaudia Porębska Przemysław Bolechowski gotowanie rosół kulinaria kuchnia polska

Narciarstwo w każdym wieku. Rekord frekwencji w Tatrach

Przed nami ostatni turnus ferii. W Tatrzańskim Parku Narodowym padł absolutny rekord frekwencji – TPN w ostatnim roku odwiedziło ponad 4,5 mln turystów. Chętnych do nauki jazdy na nartach czy snowboardzie jest tak dużo, że są dni, w których nie ma szans na lekcje z instruktorem narciarskim. Co ważne – na stokach widać całe rodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA narty Tatry parki narodowe sporty zimowe nauka jazdy Przemysław Bolechowski Mateusz Drozda senior dzieci

Ferie w górach? Oczywiście, ale z rozwagą!

Minął pierwszy tydzień ferii. Dzieci i młodzież w grupach zorganizowanych bądź z rodzicami chętnie spędzają ten czas w Tatrach. Mimo że trwa piąta fala pandemii w Zakopanem na Krupówkach widać tłumy. Podobnie jest na tatrzańskich szlakach i trasach zjazdowych. Jak jest z bezpieczeństwem na szlakach, stokach? Na co uważać?
Zobacz więcej na temat:  Ferie zimowe Tatry społeczeństwo wypoczynek urlop zima dzieci Zakopane Przemysław Bolechowski Piotr Łodej Trójka

Bezpieczeństwo w górach. Jak przygotować się na zimową wyprawę?

Od kilku dni w Tatrach i na Podhalu spotkać można turystów. Odwiedzających zimową stolicę nie brakuje nie tylko na zakopiańskich Krupówkach, ale też na wysokich górskich szlakach. Niestety, wielu z nich jest zupełnie nieprzygotowanych do wyjścia w zimowych warunkach. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i czego nie robić? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Tatry TOPR góry zima Przemysław Bolechowski Piotr Łodej

Mieczysław Karłowicz. "Jego śmierć była impulsem do powołania TOPR"

Dokładnie 145 lat temu urodził się Mieczysław Karłowicz, znany kompozytor, ale i zapalony taternik, narciarz i orędownik powołania w Tatrach pogotowia ratunkowego. To jego śmierć pod lawiną u stóp Małego Kościelca była bezpośrednią przyczyną powołania TOPR. - Był kompletnym człowiekiem gór - mówi w Programie 1 Polskiego Radia historyk Wojciech Szatkowski.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej Przemysław Bolechowski Tatry TOPR

"Zakaz dotyczy turystów". Słowacy zamknęli wysokogórskie szlaki w Tatrach

Od 1 listopada wysokogórskie szlaki po słowackiej stronie Tatr są zamknięte. - Ograniczenie nie dotyczy wspinaczy, którzy są zrzeszeni w organizacjach alpinistycznych. Tak naprawdę dotyka turystów, co jednak na Słowacji nie jest odbierane aż tak negatywnie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Skawiński z Tatrzańskiego Parku Narodowego. Dlaczego Słowacy podjęli taką decyzję?
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Tatry Słowacja Przemysław Bolechowski

Czas na łakomstwo, czyli ostatnie przygotowania do zimy

– Niedźwiedzie są na etapie absolutnego obżarstwa, orgia po prostu: borówka czernica, czyli czarna jagoda, jak mówią na północy Polski, maliny. Niedługo zaczną się opychać jarzębiną. Jedzą, co tylko podejdzie pod pysk, a jednocześnie to, co jest dobre, smaczne, pożywne, zdrowe – wyliczał Marek Kot, przyrodnik Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA jesień zima przyroda Piotr Firan Przemysław Bolechowski