Polskie Radio
Section05

psychologia

Emilia Marchelewska, psycholog: emigracja bywa jak tasak, który przecina nasze relacje

„Emigracja jest czasami jak tasak, który przecina nasze sieci, kontakty społeczne. Rodzina zostaje w Polsce a w kraju emigranci nie nawiązaliśmy jeszcze przyjaźni. Już nie mamy przy sobie bliskich, znajomych z którymi chodziliśmy do szkoły czy do kina. Czujemy, że nie jesteśmy u siebie. To może wywoływać uczucie izolacji, osamotnienia” - wyjaśnia Emilia Marchelewska, psycholog społeczny, działaczka irlandzkich organizacji wspierających migrantów.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa depresja nałóg terapia społeczeństwo obywatelskie pomoc Małgorzata Frydrych

Powypadkowa trauma - czy Polacy potrafią sobie z nią radzić?

Wypadki chodziły, chodzą i będą chodzić po ludziach – to problem o charakterze globalnym i cywilizacyjnym. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych na drogach wszystkich kontynentów ginie rocznie ok. 1,2 mln osób (co 30 sekund jeden człowiek), a 30-50 mln odnosi obrażenia. Czy Polacy potrafią radzić sobie z powypadkową traumą? Czy trauma sprawcy i ofiary ma podobny charakter? Dlaczego czasami wsparcie rodziny to zbyt mało? 
Zobacz więcej na temat:  wypadek kierowca kierowcy drogi POLSKA społeczeństwo pomoc rodzina

Prof. Kleiber: chaos medialny podczas pandemii jest odzwierciedleniem natłoku informacji, z którym się mierzymy

- Myślę, że pandemia jest w pewnym sensie podsumowaniem chaosu medialnego, który od dawna panuje w przestrzeni publicznej także w innych sprawach - powiedział prof. Michał Kleiber. Odniósł się w ten sposób do natłoku sprzecznych informacji dotyczących problemów związanych z koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 koronawirus media zdrowie badania POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Michał Kleiber Koronawirus w Polsce

"Kontakt z psychologiem jest konieczny". Prof. Szczegielniak o "rehabilitacji" po COVID-19

- To osoby zagubione, wydawałoby się, że ta choroba szybko przejdzie, objawy będą niewielkie, a okazało się, że one uniemożliwiają powrót do aktywności sprzed zachorowania. Dochodzą objawy jak lęk, depresja, często objawy związane z zaburzeniami pamięci, koncentracji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Szczegielniak, kierownik działu Usprawniania Leczniczego w SP ZOZ Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach im. św. Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 COVID-19 szpital rehabilitacja pandemia medycyna Koronawirus w Polsce POLSKA

Długotrwałe skutki pandemii. Psycholog: dystans może na stałe wejść do naszych zwyczajów

- Jesteśmy stadni, ale w różnych kulturach bywa z tym różnie. Być może nastąpi przemiana i wejdzie do naszych zwyczajów ten większy dystans, choć szczerze nie chciałbym tego - powiedział o kontaktach w trakcie pandemii psycholog Jacek Giętka. 
Zobacz więcej na temat:  kontakty pandemia koronawirus przywitanie sieć świat wirtualny COVID-19 POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 KULTURA