Polskie Radio
Section05
rekonstrukcja rządu PR24

Rada Dialogu Społecznego. Oczekiwania wobec nowego rządu

Przedstawiając złożenia swojej polityki w expose premier Morawiecki mówił o roli Rady Dialogu Społecznego jako platformy wypracowywania porozumień i propozycji legislacyjnych. Czy to może oznaczać nową jakość współpracy z rządem? Gośćmi audycji Kapitał i Praca byli: Zbigniew Żurek z BCC i Sebastian Koćwin przewodniczący Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Opolu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rada Dialogu Społecznego Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego gospodarka polska

Morawiecki: węgiel jest podstawą naszej energetyki

Premier Mateusz Morawiecki w expose podkreślił, że węgiel jest podstawą naszej energetyki. Dodał, że nie chcemy i nie możemy z niego rezygnować. Według niego, to ważne dla Śląska, Zagłębia i Polski. Powiedział, że reformy w tej branży planowane są długofalowo, a województwo śląskie staje się, obok przemysłu górniczego, zagłębiem nowych technologii. O polskiej energetyce według premiera Morawieckiego mówił Polskim Radiu 24 Bartłomiej Sawicki, wicenaczelny portalu BiznesAlert.pl
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki premier expose premiera Mateusza Morawieckiego węgiel energetyka Śląsk

Rewolucja techniczna? Jedynie z udziałem Polski

Elektormobilność to zdaniem wielu ekspertów przyszłość motoryzacji. Jak podkreślił zaś w expose premier Morawiecki, jesteśmy świadkami rewolucji technologicznej, która będzie oznaczać nowe rozdanie w gospodarce światowej i nie powinna odbywać się bez udziału Polski. Co może się zmienić w tej dziedzinie? Gościem Polskiego Radia 24 był Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki vat samochody elektryczne premier expose premiera Mateusza Morawieckiego

Po expose nowego premiera. Komentarz ekonomistów

Premier Mateusz Morawiecki dużą część swojego expose poświęcił na kwestie związane z rozwojem gospodarczym. Nie zapomniał przy tym o kwestiach związanych z programami socjalnymi, a także dbałością o środowisko. W Rządach Pieniądza komentarz ekonomistów: Piotra Soroczyńskiego, Mariusza Adamiaka i Jarosława Nowrotka.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki gospodarka polska rekonstrukcja rządu Prawo i Sprawiedliwość

Ryszard Czarnecki: to było świetne expose

– To było świetne expose. Wystąpienie człowieka, który nie tylko zna się na gospodarce, ale także na historii swojego kraju – mówił w audycji 24 Pytania-Rozmowa Poranka Ryszard Czarnecki, europarlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości. Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie swoje inauguracyjne przemówienie programowe, a jego rząd otrzymał wotum zaufania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Ryszard Czarnecki Prawo i Sprawiedliwość expose premiera Mateusza Morawieckiego historia Polski

Priorytety rządu Mateusza Morawieckiego. Komentarze

Rozwój gospodarczy państwa, przy jednoczesnej kontynuacji programów prospołecznych i pamięci o historii narodu. To główne przesłanie expose wygłoszonego w Sejmie przez Mateusza Morawieckiego. Czy idee zawarte w przemówieniu premiera można pogodzić? O tym w Debacie Poranka rozmawiali Michał Wróblewski z Faktu i Ryszard Gromadzki z Telewizji Republika.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość expose premiera Mateusza Morawieckiego

Publicyści po expose Morawieckiego. „Były konkrety”

Mateusz Morawiecki w wygłoszonym w Sejmie expose mówił o priorytetach swojego rządu. To m.in. reforma systemu opieki zdrowotnej, odpowiedź na wyzwania związane z ochroną środowiska i wzmocnienie rodzimych firm. W audycji Szukając Dziury w Całym wystąpienie premiera komentowali Eliza Olczyk z Wprost, Wojciech Wybranowski z Do Rzeczy i Mariusz Gierej z portalu mPolska24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego Prawo i Sprawiedliwość Eliza Olczyk Łukasz Warzecha Wojciech Wybranowski

Po expose Mateusza Morawieckiego. Będą dymisje w rządzie?

Premier Mateusz Morawiecki wygłosił w Sejmie expose. W przemówieniu szef rządu mówił o priorytetach swojego gabinetu. To m.in. reforma systemu opieki zdrowotnej, zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego i wzmocnienie rodzimych firm. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Michałem Kolanką z Rzeczpospolitej i Marcinem Fijołkiem z Sieci.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość expose premiera Mateusza Morawieckiego Michał Kolanko

"Wystąpienie premiera nie było porywające”

– To było ostrożne wystąpienie, oczekiwałem bardziej dynamicznego expose – mówił w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz, ekonomista. W Polskim Radiu 24 sejmowe wystąpienie premiera Mateusz Morawieckiego komentował również Marek Król. – Nie było to porywające expose (…), ale może jednak powinniśmy cenić deklaracje, które twardo trzymają się rzeczywistości – wskazywał publicysta "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka expose premiera Mateusza Morawieckiego Mateusz Morawiecki Prawo i Sprawiedliwość Marek Król Jacek Wasilewski

Mateusz Morawiecki: wszyscy Polacy są biało-czerwoną drużyną

Reforma systemu opieki zdrowotnej, odpowiedź na wyzwania związane z ochroną środowiska, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i wzmocnienie rodzimych firm i przedsiębiorczości – to priorytety rządu Mateusza Morawieckiego, o których premier mówił podczas swojego expose w Sejmie. Oprócz tego, nowo powołany Prezes Rady Ministrów m.in. dziękował swojej poprzedniczce, Beacie Szydło, za wspólne działania w poprzednim rządzie, a także apelował o „obniżenie temperatury sporu politycznego”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego

Gabinet Morawieckiego. "Stary rząd z nowym premierem"

Mateusz Morawiecki, który w poniedziałek został powołany na urząd premiera, we wtorek o godz. 16 wygłosi w Sejmie expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano na środę rano. O rządzie z premierem Morawieckim mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kawęcki z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Krzysztof Wołodźko z "Gazety Polskiej Codziennie", prof. Kazimierz Kik z Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, politolog prof. Dorota Piontek z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu

Ekonomiści o rządzie Mateusza Morawieckiego

Prezydent Andrzej Duda powołał gabinet Mateusza Morawieckiego. Morawiecki, poza stanowiskiem prezesa Rady Ministrów, objął funkcje szefa resortów: rozwoju i finansów. Była premier Beata Szydło została wicepremierem, skład reszty Rady Ministrów nie uległ zmianie. O rekonstrukcji rządu mówili w audycji Rządy Pieniądza Andrzej Sadowski (prezes Centrum im. A. Smitha), dr Marian Szołucha (Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i Adam Ruciński (BTFG).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rekonstrukcja rządu Mateusz Morawiecki gospodarka polska

"Morawiecki jest gwarantem ofensywy gospodarczej"

Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek rząd Mateusza Morawieckiego. - Jak w sztafecie pałeczka została przekazana w inne ręce, a zespół jest ten sam. To duże novum w polityce. Dotychczas zmiana premiera wiązała się z konfliktem. Podstawową potrzebą Polski jest większa aktywność gospodarcza i w polityce zagranicznej. W takiej sytuacji potrzeba nowej twarzy i innego podejścia – mówił w audycji 24 Pytania minister energii Krzysztof Tchórzewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki górnictwo energetyka rekonstrukcja rządu

Jakie będzie expose premiera Morawieckiego?

– Spodziewam się wyznaczenia jasnych celów i drogi do ich realizacji – mówił w Polskim Radiu 24 o swoich oczekiwaniach dotyczących expose Mateusza Morawieckiego Karol Gac z portalu DoRzeczy.pl. Na naszej antenie również komentarz prof. Sławomira Sowińskiego, politologa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i politologa dra Bartosza Rydlińskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki rekonstrukcja rządu

"Należy bronić dokonań rządu Beaty Szydło"

Prezydent Andrzej Duda powołał rząd Mateusza Morawieckiego. Wiceprezesem Rady Ministrów została dotychczasowa premier Beata Szydło. Jak na razie jednak obsada stanowisk ministerialnych pozostała niezmieniona. W magazynie Północ-Południe rozmowa z Grzegorzem Osieckim z Dziennika Gazety Prawnej i Adrianem Stankowskim z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Beata Szydło Prawo i Sprawiedliwość rekonstrukcja rządu