Polskie Radio
Section05
Rex Tillerson

"Rosjanie twierdzą, że KE torpeduje świetny biznes"

Rząd Mateusza Morawieckiego chce zbudować regionalną koalicję sprzeciwiającą się budowie gazociągu Nord Stream 2. Do Polski i Ukrainy dołączyć mogą Inne kraje basenu Morza Bałtyckiego. - Zgadzamy się, że gazociąg Nord Stream 2  jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w regionie - uważa premier Mateusz Morawiecki, po spotkaniu w Davos z sekretarzem energii USA Rickiem Perry. O Nord Stream 2 mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mateusz Morawiecki Nord Stream 2 Rosja Komisja Europejska Rex Tillerson USA Parlament Europejski bezpieczeństwo energetyczne gaz ziemny

"Polska wspólnie z USA zmniejsza dyktat Rosji w Europie"

- Polska i USA współpracują, by zmniejszać monopol Gazpromu i związany z nim dyktat cen Rosji w Europie - mówił Mateusz Morawiecki w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia. Premier, który przebywa na Światowym Forum Gospodarczym w Davos, komentował m.in. nadchodzącą wizytę sekretarza stanu USA Rexa Tillersona w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Mateusz Morawiecki Rex Tillerson Gazprom USA Rosja Nord Stream 2 ŚWIAT

Rex Tillerson w Polsce. Rozmowy m.in. o współpracy wojskowej

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem amerykańskiej dyplomacji Rexem Tillersonem w Warszawie jest zaplanowane na piątkowy wieczór – poinformował o tym szef gabinetu prezydenta,  Krzysztof Szczerski. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Wojciechem Cegielskim, dziennikarzem Informacyjnej Agencji Radiowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Czaputowicz Andrzej Duda Rex Tillerson USA Światowe Forum Ekonomiczne w Davos Mateusz Morawiecki Nord Stream 2 wojsko

"Polska demokracja ma się dobrze". Komentarz eksperta

„Kwestie związane z wewnętrzną polityką zostawiamy Polakom i ufamy, że jakiekolwiek reformy, które rozważają są zgodne z ich konstytucją i wolą ich społeczeństwa” - powiedział wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA. O tej wypowiedzi mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. międzynarodowych Jarosław Guzy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Jarosław Guzy Rex Tillerson Komisja Europejska Unia Europejska

Birma: czystki etniczne, uciekło ponad 600 tysięcy osób

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson, który w środę spotkał się w Birmie (Mjanmie) z tamtejszymi przywódcami cywilnymi i dowódcami wojskowymi, wezwał do wiarygodnego śledztwa w sprawie zarzutów dotyczących łamania praw człowieka muzułmańskiej mniejszości Rohingjów. O wizycie Tillersona w Birmie mówili w audycji Świat w Powiększeniu ambasador RP w Tajlandii i Birmie Waldemar Dubaniowski i Bartosz Kozakiewicz, koordynator polskich projektów pomocowych w Birmie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Birma Azja mniejszości narodowe USA Rex Tillerson

Donald Trump na Filipinach  

„W czwartek, w drugim dniu wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Pekinie, Stany Zjednoczone i Chiny przeprowadziły szczerą wymianę opinii w sprawie spornych obszarów Morza Południowochińskiego. Pozycja USA jest niezmienna” – powiedział amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson. Nieugięte są jednak w tej kwestii także Chiny, które roszczą sobie prawa do prawie całego akwenu, przez który przepływają co roku towary warte 3 bln dolarów. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
Zobacz więcej na temat:  Filipiny USA protest Donald Trump Chiny Stany Zjednoczone Pekin Rex Tillerson