Polskie Radio
Section05

reżyser

Mija 50. lat od premiery "Nie lubię poniedziałku". Co decyduje o fenomenie filmu?

Premiera filmu "Nie lubię poniedziałku" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego miała miejsce w 1971 roku.  Tadeusza Chmielewskiego. Mimo lekkiej krytyki polskiej rzeczywistości, wyrażonej w typowy dla tego reżysera surrealistyczny sposób, obraz jest laurką dla Warszawy, pełen optymizmu, pokazujący jej najpiękniejsze miejsca. 
Zobacz więcej na temat:  kino FILM Bohdan Łazuka komedia rocznica Joanna Sławińska

"Powrót do świata dzieciństwa". Kinga Dębska o nowym filmie "Zupa nic"

27 sierpnia do kin wejdzie jej nowy film - "Zupa nic". To ciepła i urocza komedia o życiu rodziny w absurdalnych czasach PRL-u. Reżyserka po raz kolejny opowiada o istotnym temacie - o ludzkich uczuciach i emocjach - w sposób łagodny i przyjazny dla odbiorcy. Dzięki temu, przez uśmiech i delikatny śmiech, możemy nauczyć się więcej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska kino FILM Agata Kulesza Gabriela Muskała Kinga Dębska

"Poeta obrazu" - reportaż Antoniego Rokickiego

Miał przenikliwe spojrzenie, spracowane dłonie. Uwielbiał spędzać czas w montażowni. Był autorem takich filmów jak "Bez końca", "Podwójne życie Weroniki" czy cyklu "Trzy kolory". Wpisały się one w klasykę polskiego kina. Mimo upływu lat nadal są wyświetlane w wielu miejscach na całym świecie. Mowa o Krzysztofie Kieślowskim, który 27 czerwca obchodziłby swoje 80. urodziny. 
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki Krzysztof Kieślowski reportaż

Magdalena Łazarkiewicz o reżyserowaniu... w radiu

Magdalena Łazarkiewicz reżyseruje twórczość różnego gatunku. Spod jej ręki wychodzą filmy fabularne i dokumentalne, sztuki teatralne, a nawet opery. Jednak z sentymentem myśli o pracy w radiu. - Wydaje mi się, że w robieniu słuchowiska radiowego przydaje się umiejętność filmowego widzenia - mówi Joannie Sławińskiej w audycji "Spotkanie z...".
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Magdalena Łazarkiewicz FILM Krzysztof Kieślowski

Magnus von Horn: platformy społecznościowe to emocjonalny materiał do filmu

- Pierwszy raz zobaczyłem influencerki od fitnessu i motywatorki  jakieś pięć lat temu. Nie mogłem przestać oglądać, chociaż tego nie lubiłem. To było jak reality show. Oglądając to widziałem rzeczy emocjonalne, sceny i monologi prawdziwsze, niż dzisiejsze kino. To mnie zaciekawiło - mówił w Dwójce Magnus von Horn, reżyser filmu "Sweat".
Zobacz więcej na temat:  kino film polski Dwójka KULTURA Beata Kwiatkowska

Luk Perceval: teatr to przestrzeń zmysłów

– Nie przychodzimy do teatru po to, by oglądać aktorów, którzy popisują się swoimi umiejętnościami. W teatrze doświadczenie oglądania ludzi jest zjawiskiem unikalnym. Polega również na tym, że przyglądamy się drugiemu człowiekowi i czerpiemy z tego naukę. Pozwala nam to lepiej zrozumieć samych siebie – mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Luk Perceval, belgijski reżyser teatralny.
Zobacz więcej na temat:  TR Warszawa Dwójka