Polskie Radio
Section05

Rosja

„Polska pierwszy raz bierze odpowiedzialność za repatriację”

W tym roku do Polski przyjechało 260 repatriantów.  - poinformowała przewodnicząca Rady ds. Repatriacji Aleksandra Ślusarek. To osoby polskiego pochodzenia, które przybyły z Kazachstanu, Rosji, Uzbekistanu i Ukrainy. Powroty do Polski ma ułatwić grudniowa nowelizacja ustawy o repatriacji. O zmianach w ustawie i sposobach na zwiększenie liczby powrotów Polaków mówiła w audycji Syberia-Polska: Operacja Powrót, Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kazachstan Uzbekistan repatriacje

"USA budują siły zbrojne na wojnę z Chinami i vice versa"

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „New York Timesa”, że postępuje wobec Chin łagodnie, ponieważ liczy na pomoc tego kraju w sprawie Korei Północnej. Zastrzegł jednak, że jego cierpliwość może się niedługo skończyć. O wydarzeniach międzynarodowych mijającego roku, m.in. o stosuknach amerykańsko - chińskich mówili w audycji Debata PR24 dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych), Andrzej Talaga (Warsaw Enterprise Institute) i dr Jerzy Targalski (politolog i historyk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Chiny Jerzy Targalski Andrzej Talaga Paweł Lekki Azja Unia Europejska ŚWIAT

Kiedy Putin zapłaci za rosyjskie zbrodnie w Syrii?

Decyzja o opuszczeniu Syrii przez większość rosyjskiej armii nie oznacza, że władze w Moskwie przestają się interesować tym regionem, czy że nie będą prowadzić w nim dalszych działań zbrojnych. Wprost przeciwnie – Rosja nie tylko wzmacnia tam swoje bazy, ale ma wciąż zamiar wspierać zbrodniczą działalność dyktatora Baszara al-Asada wobec własnego narodu. To zaś sprawia, że konflikt ten, mimo rozbicia Państwa Islamskiego, będzie nadal trwał.
Zobacz więcej na temat:  KOMENTARZ Syria USA Władimir Putin

Piotr Naimski: Nord Stream 2 to projekt polityczny

Niemiecki dziennik "Die Welt" krytykuje plany budowy dwóch kolejnych nitek gazociągu Nord Stream. Zdaniem gazety Nord Stream 2, który ma bezpośrednio połączyć Rosję i Niemcy jest kontrowersyjnym projektem politycznym, który może w konsekwencji doprowadzić do izolacji Niemiec na arenie międzynarodowej. O konsekwencjach realizacji projektu mówił w audycji Północ-Południe ekonomista Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM i były wiceminister gospodarki.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 gaz Niemcy Gazprom Angela Merkel

Zamach w Sankt Petersburgu. 13 osób rannych

Prezydent Rosji wydał służbom rozkaz zabijania terrorystów. Władimir Putin mówił o tym na Kremlu, w trakcie spotkania z żołnierzami, którzy brali udział w operacji wojskowej w Syrii. Rosyjski przywódca nazwał "zamachem terrorystycznym" środowy wybuch w Sankt Petersburgu, w wyniku którego rannych zostało 13 osób. O sprawie mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin zamach wybory w Rosji

NASZ WYWIAD NATO formuje nowe dowództwa. Jedno ugościmy w Polsce?

Nowe struktury Sojuszu zajmą się logistyką, przerzucaniem sprzętu, drożnością szlaków komunikacyjnych w Europie i przez ocean – mówił portalowi PolskieRadio.pl Robert Pszczel, były dyrektor biura informacyjnego NATO w Moskwie. W związku z aktywnością Rosji w zakresie ćwiczeń, Sojusz zabiega o zmiany w Dokumencie Wiedeńskim, by móc je obserwować.
Zobacz więcej na temat:  NATO NASZ WYWIAD Zapad 2017 Ukraina ŚWIAT

Globalne bezpieczeństwo. Podsumowanie wydarzeń 2017 roku

- Największym zaskoczeniem – jeśli chodzi o globalne bezpieczeństwo w 2017 roku - było to, że Rosjanie tak weszli w wybory amerykańskie. To, co się tam stało wywołało pewnego rodzaju frustracje służb amerykańskich. To pewnego rodzaju policzek – powiedział w Światowej Szachownicy prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Rembertowie. Gość odniósł się także do innych wydarzeń mijającego roku.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Chiny Światowa Szachownica - archiwalne