Polskie Radio
Section05

służby specjalne

"W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych"

- W Polsce jest w tej chwili zbyt wiele służb specjalnych, w sumie około 21, przez co ich kompetencje się pokrywają. Im więcej podmiotów, tym słabsze służby, a im słabsze służby, tym słabsze państwo – powiedział w Polskim Radiu 24 współtwórca ustawy o Służbie Ochrony Państwa gen. Andrzej Pawlikowski. Formalnie od 1 lutego Biuro Ochrony Rządu zostało zastąpione przez Służbę Ochrony Państwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Służba Ochrony Państwa Biuro Ochrony Rządu premier prezydent

Wspominamy Sebastiana Rybarczyka. „Wyjątkowa strata”

- Sebastian Rybarczyk był człowiekiem nieprzeciętnym. Był dla mnie przede wszystkim przyjacielem i świetnym kompanem do rozmów nt. historii tajnych służb, na temat których miał ogromna wiedzę - tak Sebastiana Rybarczyka wspominał w audycji W Gruncie Rzeczy prof. Sławomir Cenckiewicz, wiceprzewodniczący kolegium IPN i dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Sebastian Rybarczyk IPN Andrzej Duda Żydzi Sławomir Cenckiewicz

"Wszystkie służby grzeszne są grzechami swoich szefów"

- Służby - wszelkiego rodzaju - grzeszne są grzechami swoich szefów, a najczęściej polityków, którzy chcą służbami sterować i wykorzystywać je do własnych celów. Na koniec całe odium spada na funkcjonariuszy – powiedział w audycji Kulisy Spraw specjalista ds. służb specjalnych dr Łukasz Kister. Gość odniósł się też m.in. do afery podsłuchowej i sprawy tzw. "szafy Lesiaka".
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw inwigilacja

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski PRL historia PRL Solidarność IPN

"Państwo z kartonu, Warszawa była wyjęta spod prawa"

Zbigniew Lichocki, kurator dla zmarłego Józefa Pawlaka, przyznał przed komisją weryfikacyjną, która zajmowała się sprawą reprywatyzacji kamienicy Łochowska 38, że miał świadomość, że osoba ta jest w wieku zaawansowanym. "Wydawało nam się, że jest teoretycznie możliwe jeszcze, aby żył" – mówił Lichocki. O wtorkowych przesłuchaniach przed komisją weryfikacyjna mówił w audycji Północ-Południe Jan Śpiewak z Wolnego Miasta Warszawa i radny dzielnicy Śródmieście.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Weryfikacyjna afera reprywatyzacyjna Warszawa reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Jan Śpiewak SKW

Sukcesy CBA i ABW w 2017 roku. "Nowy impet"

Rok 2017 to okres wielu skutecznych działań CBA, które z determinacją walczy z korupcją w Polsce oraz zabezpiecza Skarb Państwa przed nadużyciami osób pełniących funkcje publiczne. Także ABW swoimi działaniami objęła przestępstwa ekonomiczne dotyczące ogromnej, wielomiliardowej skali. O pracy służb w mijającym roku mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Żaryn, rzecznik koordynatora służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 CBA ABW Stanisław Żaryn przestępczość

Andrzej Zybertowicz: Internet to narzędzie dezinformacji

– W dzisiejszych czasach internet przyczynia się do przysłaniania rzeczywistych interesów i mechanizmów władzy – powiedział prof. Andrzej Zybertowicz, socjolog i specjalista ds. rozwoju nowych technologii. W audycji „Stacja Deszyfrująca” rozmowa o wpływie internetu na funkcjonowanie współczesnego świata i procesów społeczno-politycznych, które w nim zachodzą.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zybertowicz internet Facebook KOD POLSKA dezinformacja Sebastian Rybarczyk Etiopia

Służby PRL i ich kontakty z organizacjami terrorystycznymi

– Organizacjom terrorystycznym zależało głównie na dostępie do broni, którą dysponowały służby polskiego państwa komunistycznego – powiedział dr Przemysław Gasztold, autor książki "Zabójcze układy. Służby PRL i międzynarodowy terroryzm". W audycji "Stacja Deszyfrująca" rozmowa o mało znanym fragmencie historii polskiego PRL-u, czyli kontaktach ówczesnych służ specjalnych z grupami terrorystycznymi.  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL Bliski Wschód Instytut Pamięci Narodowej

Jak działało "krótsze ramię Moskwy"?

O bezpiece cywilnej, znanej jako UB i SB słyszał chyba każdy Polak. Wojskową Służbę Wewnętrzną większość kojarzy jednak tylko z kontrwywiadem wojskowym. W istocie, organa WSW były bezpieką wojskową, która na co dzień współpracowała z bezpieką cywilną. Napisał o tym w swojej książce "Krótsze ramię Moskwy. Historia kontrwywiadu wojskowego PRL" Lech Kowalski. Autor był gościem audycji Wszystko jest Historią.
Zobacz więcej na temat:  PRL ZSRR wywiad historia PRL komunizm