Polskie Radio
Section05

średniowiecze

Czym są rekonstrukcje historyczne oraz LARP-y?

Rekonstrukcje historyczne i LARP-y to wydarzenia, które przenoszą uczestników i widzów w realia minionych epok. Ich nieodłącznym elementem jest całkowite wejście w rzeczywistość danych czasów - od strojów, przez organizację obozu, aż po kuchnię i potrawy. W audycji "Popołudniówa" Bartosz Janiczek opowiada czym dokładnie są, czym się od siebie różnią oraz jak rozpocząć działalność w takich inicjatywach.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem Czwórka Kamil Jasieński LARP rekonstrukcje historyczne Bartosz Janiczek HISTORIA

Zemsta i Krzyżacy. Ile jest Konrada von Wallenrode w Konradzie Wallenrodzie?

20 sierpnia 1393 roku zmarł wielki mistrz krzyżacki Konrad von Wallenrode. Kojarzy się on przede wszystkim z bohaterem poematu Adama Mickiewicza "Konrad Wallenrod". I choć wieszcz podczas pisania inspirował się życiem średniowiecznego wojownika, losy wykreowanej przez niego postaci są zupełnie zmyślone. 
Zobacz więcej na temat:  Krzyżacy historia Polski romantyzm Adam Mickiewicz literatura Litwa poezja POLSKA

Kobieta w kulturze słowiańskiej. Jakie były nasze przodkinie?

Jaka była rola kobiet w dawnej kulturze słowiańskiej? Jakie miały obowiązki i jak spędzały wolny czas? - Mówimy tu o czymś z pogranicza faktów i domysłów. Niestety, cała trudność mówienia o wczesnym średniowieczu z historycznego punktu widzenia polega na tym, że źródeł jest niewiele - przyznaje pisarz Grzegorz Gajek. Z tego, co wiemy, kobiety były w stanie wyrwać się z przypisanych im ról społecznych. Stawały się chociażby wojowniczkami i sprawowały władzę.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz Słowianie kultura ludowa Kobiety

Bitwa nad Worsklą. Punkt zwrotny w dziejach Europy, o którym pewnie nie słyszeliście

Starcie wielkiej polsko-litewsko-mołdawsko-krzyżackiej koalicji z siłami Złotej Ordy było jedną z największych batalii późnego średniowiecza. Wzięło w niej udział być może więcej wojowników niż w bitwie pod Grunwaldem. Bitwa rozegrana na rubieżach Wielkiego Księstwa Litewskiego zmieniła też dzieje Starego Kontynentu, bo jej wynik oznaczał pogrzebanie wielkomocarstwowych ambicji księcia Witolda. 
Zobacz więcej na temat:  Litwa Władysław Jagiełło Europa

Co przesłania Krzywa Wieża w Pizie? Nie ma na świecie takiego drugiego Placu Cudów

Krzywa Wieża w Pizie, uważana przez wielu za najsłynniejszy zabytek świata, jest w istocie dzwonnicą. Towarzyszy ona niezwykłej katedrze oraz dwóm innym bezcennym obiektom. Cały ten kompleks oszałamia kolejne pokolenia przybywających do tego toskańskiego miasta – nie dziwi więc, że miejsce to nazwano Piazza dei Miracoli. Plac Cudów.
Zobacz więcej na temat:  Toskania Włochy architektura Morze Śródziemne chrześcijaństwo

Katedra na środku meczetu. Pięć turystycznych miejsc, które trzeba zobaczyć

List turystycznych obiektów – obejmujących wybrany region czy kontynent – jest rzecz jasna bez liku. Do tego potężnego zbioru miejsc godnych polecenia można dodać kolejny, jak zawsze w takich przypadkach mocno selektywny i subiektywny, rozdział. Kilka budowli z historią w tle.
Zobacz więcej na temat:  turystyka przewodnik Hiszpania islam chrześcijaństwo Kościół zabytki Włochy Portugalia Dolny Śląsk

Bitwa pod Grunwaldem - jedna z najważniejszych bitew w historii Polski

Gdybyśmy żyli w średniowieczu to bylibyśmy właśnie świadkami jednej z największych bitew tamtych czasów: bitwy pod Grunwaldem. Trudno w to uwierzyć, ale jedno starcie zadecydowało o dalszych losach Krzyżaków. A przy okazji o dalszej historii naszego państwa, przynajmniej na kolejne kilka wieków. Przy okazji 614. rocznicy tej bitwy w "Jedynce Dzieciom" opowiedział o niej historyk, dr Łukasz Przybyłek.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska historia Polski bitwa pod grunwaldem

Bitwa pod Grunwaldem. Współczesne mity i legendy

Współcześnie w powszechnej świadomości funkcjonuje wiele mitów związanych z bitwą pod Grunwaldem, której dziś mija 614. rocznica. Mity te związane są między innymi z przedstawieniem bitwy, a także samego średniowiecza, w filmie Aleksandra Forda "Krzyżacy", będącego jednocześnie pierwszą polską powojenną superprodukcją, oglądaną przez większość Polek i Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski bitwa pod grunwaldem