Polskie Radio
Section05
Stambuł

Most Bosforski: pierwszy, który w erze nowożytnej połączył brzegi Europy i Azji

Połączenie brzegów Europy i Azji nad burzliwymi wodami cieśniny Bosfor, było nie tylko wielkim spełnieniem marzeń, ale również nie lada wyzwaniem technicznym. Dokładnie 50 lat temu otwarto Most Bosforski, który jest wspaniałym przykładem ludzkiego geniuszu technicznego i który z powodzeniem służy do dziś. 
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA mosty Stambuł Bosfor technika inżynieria Paweł Turski Trójka

6. Festiwal Teologii Politycznej. O Mickiewiczu z perspektywy współczesności

- Naszym celem jest to, by próbować myśleć o naszej współczesności z nawiązaniem do klasyków, w tym przypadku do klasyków literatury polskiej. Jesteśmy przekonani, że ciągłe przepracowywanie dziedzictwa, które otrzymaliśmy z przeszłości, może dać bardzo pouczające i istotne wnioski na przyszłość - mówił na antenie Dwójki Tomasz Herbich, zastępca redaktora naczelnego "Teologii Politycznej Co Tydzień", publicysta i wykładowca uniwersytecki, opowiadając o VI Festiwalu Teologii Politycznej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Adam Mickiewicz poezja filozofia polityka romantyzm Stambuł Rzym Rok Romantyzmu Polskiego

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rzecznik ukraińskiego MSZ oświadczył, że rosyjski atak na port w Odessie to "splunięcie Putina w twarz" sekretarzowi generalnemu ONZ i prezydentowi Turcji. Atakiem rakietowym Rosjanie poddali w wątpliwość podpisane zaledwie wczoraj porozumienia w sprawie eksportu ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina Odessa wojna na Ukrainie wojna 2022 Stambuł Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Rosyjski atak na port w Odessie. "Putin splunął w twarz sekretarzowi generalnemu ONZ"

Rosja armia zaatakowała pociskami port handlowy w Odessie na południu Ukrainy - poinformował w sobotę rzecznik administracji obwodu odeskiego Serhij Bratczuk. Tym atakiem Rosja podważa podpisane w Stambule porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża - oświadczyło MSZ Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina Odessa wojna na Ukrainie Stambuł Turcja żywność Morze Czarne zboże kryzys żywnościowy

Negocjacje ukraińsko-rosyjskie w Stambule. Jest postęp, ustępstwa po obu stronach

Jest niewielki postęp po kolejnej rundzie rozmów pokojowych Ukrainy i Rosji. Strona rosyjska ogłosiła w Stambule, że ograniczy działania wojskowe. Ukraina przedstawiła z kolei swoje warunki do zakończenia wojny. Nie wiadomo na razie, czy może to oznaczać, że trwająca od ponad miesiąca rosyjska inwazja na Ukrainie ma szansę się zakończyć.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Europa serwis wschodni Wojciech Cegielski Turcja Stambuł