Polskie Radio
Section05
Stambuł

Po zamachu w Stambule. ISIS zmienia taktykę

– Ostanie ataki terrorystyczne pokazują, że zamachowcy zmieniają schemat działania. Ich celem nie jest już śmierć podczas zamachu, nie wysadzają się w powietrze – mówił w Świecie w Południe Adam Balcer z WiseEuropa. Nadal trwają poszukiwania sprawcy ataku, do którego doszło w noc sylwestrową w jednym z nocnych klubów w Stambule.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adam Balcer Państwo Islamskie Berlin terroryzm Michał Żakowski zamach Turcja Stambuł

Turcja: sytuacja po noworocznym zamachu

Turecka policja zatrzymała osiem osób, które mają mieć związek z noworocznym zamachem w Stambule. Wśród zatrzymanych nie ma samego zamachowca. Do ataku przyznało się w Internecie tak zwane Państwo Islamskie. Zamach miałby być odwetem za zaangażowanie Turcji w wojnie domowej w Syrii. O sytuacji po ataku mówił Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja zamach terroryzm Stambuł Państwo Islamskie Syria

"Erdogan nie kontroluje sytuacji i się pogubił"

Nowy rok na świecie rozpoczął nocny zamach na nocny klub w Stambule. Zabitych zostało 39 osób, a co najmniej 69 rannych. Napastnik otworzył ogień w jednym z najpopularniejszych klubów w mieście, w którym bawili się także cudzoziemcy. O sytuacji w Turcji mówili w audycji Świat W Powiększeniu Agnieszka Bryc (Uniwersytet Mikołaja Kopernika) i Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Recep Tayyip Erdogan Bliski Wschód Stambuł polityka zamach zamachy w Europie terroryzm Bogumił Husejnow Donald Trump Syria Kurdowie Agnieszka Bryc Państwo Islamskie

Turcja zmieni swoje granice? "To dość możliwe"

– Wygląda na to, że strona polityczna idzie w kierunku tego, by przesunąć granice tureckie – tak, by południowo-wschodni kraniec Turcji oddać w ręce Kurdów. Jedynym sposobem na uporanie się z problemem kurdyjskim jest nadanie temu regionowi specjalnego statusu – mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Pietrzak, turkolog, Polka mieszkająca w Stambule.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Kurdowie zamach terroryzm Partia Pracujących Kurdystanu Stambuł