Polskie Radio
Section05
Święto Niepodległości

"Świętujemy podwójnie". Celebracja uroczystości w rodzinach mieszanych

Listopad jest dla naszej rodziny szczególnym czasem. Od przeprowadzki do Polski, 11 listopada świętujemy podwójnie, polskie Święto Niepodległości i amerykański Dzień Weterana. A pod koniec listopada zapraszamy bliskich i przyjaciół aby wspólnie spędzić Święto Dziękczynienia. To czas ważny dla nas dorosłych ale szczególnie istotny dla spójnego rozwoju naszego dziecka, które ze względu na rodziców było i będzie zakorzenione w obu kulturach, niezależnie od naszego miejsca zamieszkania – mówi Monika Oczkowska McNeal, założycielka grupy Powroty zza oceanu.
Zobacz więcej na temat:  emigracja Polonia Polonia w USA Święto Niepodległości Święto Dziękczynienia dzieci dwujęzyczność dzieci wychowanie USA Boże Narodzenie Małgorzata Frydrych

Michalik postuluje o przeniesienie Święta Niepodległości! 11 listopada kojarzy się jej z "faszystami i płonącą Warszawą"

Publicystka Eliza Michalik zaproponowała, aby przenieść Święto Niepodległości z 11 listopada, jako że ta data kojarzy się jej wyłącznie z "faszystami, przemocą i płonącą Warszawą" - na 15 października, czyli datę ostatnich wyborów parlamentarnych, które - jak stwierdziła - "przywróciły nas wolności". "Kącik satyryczny" - skomentował jeden z dziennikarzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości 11 listopada wybory parlamentarne niepodległość tożsamość media dziennikarze

Inauguracja pracy Sejmu X kadencji. Andrzej Duda: deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem

- Jako Prezydent Rzeczypospolitej deklaruję gotowość do współpracy z nowo wybranym parlamentem. Najważniejszym moim przesłaniem od samego początku sprawowania urzędu, od 2015 roku, była i jest współpraca, współpraca i jeszcze raz współpraca - w najważniejszych dla Polski sprawach. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są zawsze otwarte dla wszystkich, którzy są gotowi taką współpracę podjąć - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Sejm Kresy Lwów Święto Niepodległości Polonia Polacy za granicą Ukraina wojna na Ukrainie Henryk Sienkiewicz język polski

Narodowe Święto Niepodległości – wystąpienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, 11 listopada 2023 roku

„Niepodległość nie jest dana raz na zawsze” - mówił, nawiązując do słów marszałka Józefa Piłsudskiego, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w wystąpieniu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, 11 listopada 2023 roku. Wsłuchajmy się z uwagą w tę lekcję historii, której podstawowym tematem jest walka o niepodległość Rzeczypospolitej oraz jej zachowanie.
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 11 listopada niepodległość prezydent Andrzej Duda

Maraton Chopinowski Polskiego Radia. "W twórczości Chopina jest dużo melancholii"

Maraton Chopinowski Polskiego Radia w Święto Niepodległości już po raz drugi stał się okazją do muzycznego świętowania. Za nami blisko 27 godzin wydarzenia, na które złożyło się 11 koncertów. To również szereg dyskusji nad istotą twórczości Chopina. Twórczości "pełnej melancholii, ale i pozytywnych emocji".
Zobacz więcej na temat:  Maraton Chopinowski Fryderyk Chopin muzyka klasyczna 11 listopada Święto Niepodległości Adam Rozlach Janusz Olejniczak

Prezes PiS na obchodach Święta Niepodległości w Krakowie: cierpieć i umierać za ojczyznę to rzecz piękna

- Gdy się walczy o niepodległość ojczyzny, to każda cena jest do zapłacenia, zarówno w wymiarze szerszym i osobistym - powiedział w Krakowie podczas obchodów Święta Niepodległości zorganizowanych przez swoją partię prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Cierpieć, czy nawet umierać za ojczyznę to rzecz piękna. Musimy to mieć w sercu, po to żeby zwyciężyć – podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Jarosław Kaczyński Święto Niepodległości 11 listopada patriotyzm niepodległość społeczeństwo

Syreny alarmu przeciwlotniczego podczas składania wieńców na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Obchody polskiego Narodowego Święta Niepodległości we Lwowie rozpoczęły się w sobotę uroczystą mszą świętą w katedrze łacińskiej. Następnie uczestnicy przeszli na Cmentarz Obrońców Lwowa, zwany też Cmentarzem Orląt Lwowskich. Podczas składania wieńców na płycie głównej z napisem "Tu leży żołnierz polski poległy za Ojczyznę" rozległ się alarm przeciwlotniczy.
Zobacz więcej na temat:  11 listopada Święto Niepodległości Ukraina Lwów ŚWIAT Europa

Msze za ojczyznę, marsze, patriotyczne parady. Tak Polacy uczcili Święto Niepodległości [ZAPIS RELACJI]

W całym kraju hucznie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości na pamiątkę odzyskania przez Polskę suwerenności w 1918 roku. W wielu kościołach odprawiano msze w intencji ojczyzny, odbywały się także patriotyczne biegi i inne zawody sportowe, przez Warszawę przeszedł tradycyjny Marsz Niepodległości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA 11 listopada niepodległość Święto Niepodległości RELACJA

Święto Niepodległości w Polskim Radiu

Polskie Radio zaprasza na specjalne audycje oraz relacje związane z obchodami 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O godz. 12.00 we wszystkich programach Polskiego Radia zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. W związku z tym wyjątkowym świętem, Polskie Radio Chopin po raz drugi organizuje Maraton Chopinowski. To piękny sposób na uczczenie także szóstych urodzin Polskiego Radia Chopin. Już od 10 listopada od godz. 19.00 zapraszamy na 26 godzin muzyki Chopina na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Święto Niepodległości dzień niepodległości 11 listopada Polskie Radio