Polskie Radio
Section05

Turcja

Napięta sytuacja w regionie Donbasu. Prof. Kozłowski: Ukraina szuka pomocy na arenie międzynarodowej

- To konflikt, który wybuch za sprawą i z poparciem Rosji 7 lat temu. Zniknął on z pierwszych stron gazet na jakiś czas. Jednak nieustannie ludzie na wschodzie Ukrainy giną, Krym jest zajęty, region Doniecka i sąsiadujący jest pod kontrolą wspieranych przez Rosję bandytów. To są uzurpatorzy. Są różne odsłony postępującego konfliktu - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Gdyni. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Ukraina Europa Wschodnia Donbas Bliski Wschód Europa Władimir Putin

Karolina Olszowska: Turcja potrzebuje Unii Europejskiej i Zachodu do rozwoju gospodarczego

- Niezależnie od tego jak bardzo Turcja stara się pokazać swoją niezależność, wchodząc w inne sojusze, to Unia Europejska jest jej potrzebna choćby do tego, by prosperować gospodarczo. Obrażenie się na Unię i Zachód skończyłoby się izolacją i jeszcze większym kryzysem gospodarczym - powiedziała w Polskim Radiu 24 Karolina Olszowska, turkolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Recep Tayyip Erdogan

Dr Konrad Zasztowt: Turcja jest zależna gospodarczo od UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkali się w Ankarze z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. - Kwestia umowy migracyjnej jest być może jedyną, w której jest szansa na porozumienie między Turcją a Unią Europejską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Konrad Zasztowt z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Recep Tayyip Erdogan Więcej świata

"Nie możemy finansować obcej ingerencji". MSW Francji sprzeciwia się budowie największego meczetu w Europie

Francuskie MSW sprzeciwia się budowie największego meczetu w Europie, który ma powstać w Strasburgu. Ministerstwo twierdzi, że konstrukcję świątyni wspiera turecka organizacja promująca separatyzm i popierająca rząd w Ankarze. Władze ostrzegają przed coraz większą ingerencją Turcji w wewnętrze sprawy Francji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Francja islam Emmanuel Macron Europa