Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Rosyjskie majątki będą skonfiskowane i przekazane Ukrainie? Szef RE: to kwestia uczciwości

- Zleciłem zespołowi prawnemu Rady Europejskiej przygotowanie możliwych sposobów konfiskaty rosyjskich aktywów i przekazania ich na rzecz odbudowy Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny - powiedział Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Jak dodał, jest to "kwestia uczciwości".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni pomoc

"Oprócz tego, że są ogłaszane, powinny być jeszcze skuteczne". Semeniuk o kolejnym pakiecie sankcji

- Możemy różnego rodzaju banki komercyjne rosyjskie ograniczać, zamykać, wyłączać z systemu SWIFT, a efekty tych sankcji gospodarczych będziemy pewnie obserwowali dopiero w jakiejś długoterminowej perspektywie - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.
Zobacz więcej na temat:  sankcje Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie wojna 2022 ropa naftowa

Węgry przeciwne sankcjom na rosyjskie surowce. Polska wzmacnia presję. "Będziemy przekonywać do końca"

- Rosja to nie jest partner do współpracy w jakiejkolwiek formule i Węgry powinny to rozumieć - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, pytany o sprzeciw Budapesztu wobec sankcji na rosyjskie surowce. - Do końca będziemy rozmawiać z naszymi węgierskimi partnerami, przekonując ich, że (...) nie należy narażać naszych dobrych kontaktów odwracając oczy w stronę Rosji - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rosja sankcje wojna 2022 Węgry sankcje Unii Europejskiej Ministerstwo Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski

Sankcje UE wobec Rosji. Krasnodębski: celem jest pokój, ale nikt nie myśli o jego cenie

- Gdzieś jest jakaś nadzieja, że w pewnym momencie Rosja się zatrzyma, wojna się skończy. Natomiast takie sformułowanie celów, jak np. zwycięstwo Ukrainy, powstrzymanie Rosji, już nie mówiąc o - nie daj Boże - jakichś daleko idących zmianach w samej Rosji, to o tym się nie mówi - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS, prof. Zdzisław Krasnodębski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Zdzisław Krasnodębski ŚWIAT Europa Ukraina Rosja sankcje Unii Europejskiej wojna 2022 serwis wschodni

Co z sankcjami UE wobec Rosji? Krajewski: konieczne jest pełne embargo na rosyjską ropę

- To jest cena dla Federacji Rosyjskiej za wywołanie barbarzyńskiej wojny na terytorium Ukrainy. Musimy jednak liczyć na skuteczną dyplomację, która doprowadzi do tego, że szósty pakiet sankcji, w tym całkowite embargo na rosyjską ropę, stanie się faktem - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Krajewski, poseł PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Jarosław Krajewski ŚWIAT Europa sankcje Unii Europejskiej Rosja Ukraina wojna 2022

Parlament Europejski znów atakuje Polskę. Łosiewicz: Kreml się cieszy

- Sam wybór daty jest całkowicie skandaliczny. To brak poszanowania dla naszych tradycji, wartości, jednego z naszych najważniejszych świąt narodowych. (...) Cieszy się tym Rosja - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Łosiewicz ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" był także Jarosław Popek (Radio Gdańsk).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Parlament Europejski Polska w Unii Europejskiej Sąd Najwyższy Rosja Niemcy

Charles Michel jest już w Warszawie. Trwa spotkanie z Mateuszem Morawieckim

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Wizyta odbywa się bez udziału mediów. Wcześniej w Kiszyniowie Michel zapewniał o poparciu Unii Europejskiej dla niezależności Mołdawii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Mateusz Morawiecki Europa Polska w Unii Europejskiej polityka bezpieczeństwo strategia bezpieczeństwa konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022

Embargo na rosyjską ropę. Ekspert: skuteczność sankcji może być osłabiona

Unia Europejska proponuje, aby embargo na rosyjską ropę weszło życie w ciągu pół roku, ale według mediów kraje członkowskie nie doszły do porozumienia. Według eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich nowe sankcje mogą być bardzo dotkliwe dla gospodarki Rosji, choć ich skuteczność mogą osłabiać np. długie okresy przejściowe.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ropa naftowa gaz ziemny wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje sankcje USA Polska w Unii Europejskiej

Bez porozumienia ws. sankcji na Rosję. Zakończyło się spotkanie ambasadorów UE

Bez porozumienia zakończyło się pierwsze spotkanie ambasadorów unijnych krajów w Brukseli ws. najnowszego, szóstego pakietu sankcji wobec Rosji. Propozycje przewidują przede wszystkim wprowadzenie embarga na import ropy z Rosji w ciągu sześciu miesięcy i wstrzymanie zakupów produktów naftowych do końca roku. Kolejne spotkanie ambasadorów odbędzie się jutro i plan jest taki, by w piątek restrykcje zostały jednomyślnie zaakceptowane.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Ukraina Rosja sankcje Unii Europejskiej pieniądze ŚWIAT Europa GOSPODARKA

"Uwzględnia część postulatów Polski, ale będziemy składać poprawki". Sadoś o sankcjach na Rosję

Zaproponowany przez Komisję Europejską szósty pakiet sankcji wobec Rosji uwzględnia część postulatów Polski, ale nie wszystkie i będzie ona składać jeszcze poprawki. Tak zapowiedział ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś w rozmowie z Polskim Radiem. Wśród najnowszych propozycji jest embargo na import ropy z Rosji, które ma być wprowadzone w ciągu sześciu miesięcy a na zakup produktów naftowych do końca roku.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie Rosja Ukraina sankcje Unii Europejskiej dyplomacja ŚWIAT Europa

Konferencja darczyńców dla Ukrainy. Piotr Müller: umożliwi dyskusję ws. dalszego wsparcia

Pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego i premier Szwecji Magdaleny Andersson w czwartek (05.04) na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpocznie się międzynarodowa konferencja darczyńców dla Ukrainy, której celem jest zebranie dodatkowych środków na wsparcie humanitarne dla tego kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe kryzys pomoc Ursula von der Leyen Paweł Jabłoński Piotr Müller