Polskie Radio
Section05
urząd skarbowy

PIT 2020. Ostatni dzień na złożenie rozliczenia podatkowego

Jeżeli ktoś odłożył złożenie PIT-a na ostatni możliwy dzień, to taki dzień właśnie nadszedł. 30 kwietnia powinniśmy złożyć rozliczenie podatkowe za 2020 rok, nie narażając się na kary. W "Czterech porach roku" radzimy, jak rozliczyć się elektronicznie i jak przekazać 1 proc. na Organizację Pożytku Publicznego.
Zobacz więcej na temat:  podatki pit 2020 urząd skarbowy Krajowa Administracja Skarbowa e-usługi Joanna Racewicz Małgorzata Głogowska

Wzrosną kary za wykroczenia skarbowe. Prezydent podpisał ustawę

Będą wyższe kary za wykroczenia skarbowe – zapowiada serwis Prawo.pl. Obecnie mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w maksymalnej wysokości 5-6 tys. zł. Po zmianie, za niewysłanie deklaracji podatkowej, nawet "zerowej", będzie trzeba zapłacić 14 tys. zł. Zmiany w kodeksie karnym skarbowym znalazły się w nowelizacji przepisów o akcyzie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kary finansowe prawo urząd skarbowy POLSKA ustawa

Szybciej i łatwiej w urzędach. Dowiedz się, jak korzystać z podpisu kwalifikowanego i zaufanego

Ze względu na prostotę i uniwersalność dostępnych rozwiązań elektroniczne podpisywanie dokumentów staje się coraz bardziej modne. Trend przechodzenia na metody identyfikacji cyfrowej nasilił się szczególnie na przestrzeni ostatniego roku. Sprawdź, jak ułatwiać sobie życie i załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes urząd skarbowy administracja publiczna podpis elektroniczny podpis certyfikowany

Będą nowe ułatwienia dla przedsiębiorców. Wszystkie sprawy urzędowe online w jednym miejscu

Połączenie dwóch serwisów internetowych - Biznes.gov.pl i CEIDG.gov.pl - w jeden i stworzenie tzw. Konta Przedsiębiorcy - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dzięki temu na portalu Biznes.gov.pl przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych od początku do końca. Nowy serwis zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes firmy przedsiębiorstwo urząd skarbowy

Jak usprawnić administrację publiczną? "Poszturchiwanie" urzędnika ma być jedną z metod

Administracja publiczna funkcjonuje na specyficznych zasadach - często trzeba podejmować wiele decyzji i to w krótkim czasie. Strategiczne decyzje podejmowane przez urzędników mają daleko idące konsekwencje. W celu uwolnienia kreatywności i usprawnienia procesów charakterystycznych dla pracy urzędników należy ich ''poszturchiwać''. Takie kontrowersyjne wnioski płyną z raportu opracowanego przez Radka Zyzika, eksperta polityki publicznej, prawnika i ekonomisty behawioralnego z Akademii Ignatianum.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes urząd skarbowy administracja publiczna

Ułatwienia w kontaktach z fiskusem. Trwają prace nad e-urzędem skarbowym

Wkrótce dialog z fiskusem będzie prostszy i wygodniejszy. Resort finansów pracuje nad tzw. e-urzędem skarbowym. Dzięki niemu będzie można załatwić wszystkie sprawy urzędowe z fiskusem sprzed swojego komputera czy każdego innego urządzenia mobilnego podłączonego do internetu - powiedział Przemysław Koch, pełnomocnik ministra finansów ds. informatyzacji.
Zobacz więcej na temat:  finanse osobiste POLSKA GOSPODARKA urząd skarbowy Ministerstwo Finansów