Polskie Radio
Section05

Warszawa

H. Domański: rok 1920 naturalnym problemem dla części lewicy

- SLD-owska część lewicy ma naturalny problem z rokiem 1920, który symbolizuje pokonanie przyszłego Związku Sowieckiego będącego patronem tego środowiska - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Naukowej. Do sprawy odniósł się także politolog Andrzej Anusz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 bitwa warszawska Henryk Domański pomniki 1920 II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka Ryszard Gromadzki

Powstanie pomnik Bitwy Warszawskiej? "Prace są opóźnione"

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na znaczenie Bitwy Warszawskiej w dziejach Polski oraz Europy i podkreślił, że potrzebny jest w stolicy pomnik, upamiętniający bohaterskie czyny naszych przodków. Do sprawy w radiowej Trójce odnieśli się stołeczni politycy: Filip Frąckowiak, radny PiS i Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy (Nowoczesna).
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka bitwa warszawska historia Polski premier Mateusz Morawiecki Mariusz Krzemiński

Przekształcenie użytkowania wieczystego. W Warszawie spore opóźnienie

Proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność zakończy się w Warszawie w połowie przyszłego roku - poinformował wiceprezydent stolicy Robert Soszyński. Wiadomo więc, że, przynajmniej w stolicy, nie uda się dotrzymać pierwotnie zakładanego terminu - według planów władz centralnych proces przekształceń w całym kraju potrwa do końca roku.
Zobacz więcej na temat:  użytkowanie wieczyste nieruchomości

M. Wyrwich: zburzyć PKiN, postawić łuk triumfalny

- Mam taki pomysł: zburzyć Pałac Kultury i w tym miejscu postawić łuk triumfalny lub inną budowlę, która w szczególny sposób będzie upamiętniała rok 1920, ten wielki trud zatrzymania bolszewików w Polsce przed agresją na Europę - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Wyrwich, publicysta tygodnika "Niedziela". Pomysł budowy łuku triumfalnego komentował także Marek Król z tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Marek Król Magdalena Złotnicka bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Pałac Kultury i Nauki

M. Kowalski: system immunologiczny Polaków jest osłabiony

- Kolejne pokolenie Polaków przyszło na świat i dorastało w warunkach pokoju. Nie było zagrożenia życia, własności, czy pójścia do więzienia z powodów politycznych. System immunologiczny społeczeństwa jest osłabiony - mówił w Polskim Radiu 24 Marian Kowalski, komentując sprzeciw wobec budowy w Warszawie łuku triumfalnego upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Marian Kowalski Michał Rachoń Pałac Kultury i Nauki bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka