Polskie Radio
Section05

wiedza24

Twórcze myślenie. "Głupi pomysł może być genialny"

Umiejętność myślenia twórczego, jak potwierdzają badania psychologiczne, jest niezbędna do kreatywnej pracy twórczej. Stosując odpowiednie techniki można nauczyć się oryginalności, odwagi w podejmowaniu wyzwań twórczych i wychodzenia poza ogólnie stosowane schematy pracy naukowej. O tym, jak nauczyć się twórczego myślenia i jak sprawić, by dobrze pracować indywidualnie i w zespole, mówiła w programie Czas Na Naukę dr Ula Kijak - prowadząca szkolenia z twórczego myślenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 psychologia

Skąd biorą się zakłamania w sprawie niemieckich obozów śmierci?

„Polskie obozy koncentracyjne”. Kłamstwo, które szczególnie mocno uderza w Polskę i Polaków. Mimo licznych zabiegów ze strony polityków jest ono nadal powielane w wielu miejscach na świecie. Jaka jest geneza tego określenia? Co jeszcze należy zrobić, by zaprzestano kojarzenia naszego kraju ze zbrodniami okresu II wojny światowej? O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  hitlerowskie obozy koncentracyjne Holokaust II wojna światowa

Karambol na A1. Jak bezpiecznie jeździć po autostradach?

- Powinniśmy położyć większy nacisk na przygotowanie kierowców do jeżdżenia po autostradach i uczyć ich dostosowywać zachowanie do sytuacji. Niby wszyscy wiemy, że podczas mgły należy zwolnić i zwiększyć dystans, ale jak widać rzeczywistość jest zupełnie inna – tak o karambolach na autostradzie A1 mówiła w Polskim Radiu 24 Ilona Butler, Instytut Transportu Samochodowego.
Zobacz więcej na temat:  transport motoryzacja autostrady

Lawiny. "Zagrożenie jest duże, a ludzie wciąż tracą życie"

Tragedia w środkowych Włoszech, gdzie lawina zeszła na hotel, uświadomiła, że góry, zwłaszcza zimą mogą być bardzo niebezpieczne. Co zrobić, jak się zachowywać, na co zwracać uwagę, aby bezpiecznie się po nich poruszać? O zagrożeniach, jakie czyhają na szlakach nieostrożnych turystów mówili w Polskim Radiu 24: Andrzej Brzeziński - instruktor ratownictwa górskiego i taternik Jacek Trzemżalski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Włochy

Felinoterapia – terapia z udziałem kotów

Zwierzęta w otoczeniu łagodzą stres, pomagają w leczeniu depresji, poprawiają kondycję fizyczną właścicieli. Ich terapeutyczny wpływ często wykorzystywany jest też przez specjalistów. Gatunkami najczęściej kojarzonymi z zooterapią są pies, koń czy delfin. O felinoterapii, czyli terapii z udziałem kotów, opowiadała w programie „Poznajmy się, czyli między nami zwierzętami” Maria Habrowska - fundatorka fundacji „Razem Łatwiej. Zwierzęta przełamują bariery”.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta kot terapia zdrowie

Japońskie gry RPG

Japońskie gry RPG teoretycznie wywodzą się z tego samego nurtu co polska seria o Wiedźminie. W praktyce znacznie się jednak różnią, a dla większości graczy pozostają gatunkiem egzotycznym. Ta istniejąca już od około trzech dekad nisza jednak również w Polsce ma swoich zagorzałych fanów, a serie takie jak Final Fantasy, której 15 część trafiła ostatnio na rynek, cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Gośćmi programu 24 Poziom byli Magdalena Kucharska (konsolowe.info), Michał Zdancewicz (Pixel) i Michał Śledziński - reżyser animacji, autor komiksów i sympatyk japońskich gier fabularnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 gry komputerowe gry wideo Japonia

XX. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

- Celem obchodów Dnia Judaizmu jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzięki tym obchodom, pojawia się też sposobność do pogłębienia świadomości chrześcijan o swoich początkach – mówił o obchodach Dnia Judaizmu ks. Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki judaizm Krzysztof Ołdakowski Żydzi Kielce chrześcijaństwo religia