Polskie Radio
Section05
wilk

Wilki w sąsiedztwie. "Nie taki wilk straszny, jak go malują"

Wilki żyją blisko ludzi od tysięcy lat, jednak nie mają dobrego PR-u. Na temat tego gatunku od wieków krąży wiele mitów i nierzetelnych informacji. - Zdrowe, dzikie wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka - mówi Piotr Chmielewski, doktor nauk socjologicznych. - My też ponosimy odpowiedzialność za to sąsiedztwo. Dlatego bardzo istotne jest, żeby człowiek wiedział, jak w sposób świadomy i odpowiedzialny budować je z tym gatunkiem drapieżnika.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wilk las środowisko Weronika Puszkar

Dr Piotr Chmielewski: wilk nie stanowi zagrożenia dla człowieka

- Nie jest łatwo zobaczyć wilka w naturze, pomimo tego, że jego populacja się zwiększa. Wilk jest zwierzęciem ostrożnym, które stara się unikać człowieka, takie spotkania są stosunkowo rzadkie. Dzikie zwierzęta w lesie dużo wcześniej zdają sobie sprawę z naszej obecności, niż my je dostrzegamy. Zdrowe, dzikie wilki cechują się antropofobią, lękiem przed człowiekiem - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Chmielewski, członek Stowarzyszenia "Z Szarym za Płotem" (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 klimat ochrona środowiska ekologia Marta Hoppe wilk

Smakosze ryb i fok. Fascynujące historie o wilkach żyjących nad oceanem

Razem z gościem "Zagadkowej niedzieli" podróżniczką Anną Maziuk wybraliśmy się z wizytą m.in. do Parku Narodowego Pacific Rim na wyspie Vancouver, gdzie mieszkają niezwykłe wilki. – Żyją one nie tylko na terenie parku, ale na całej wyspie Vancouver, nawet na okolicznych wyspach. Te wilki żyjące wzdłuż wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej określa się mianem "coastal wolves". One troszkę się różnią, przede wszystkim tym, co jedzą. Żywią się fokami, rybami. Łososie łapią lepiej niż niedźwiedzie – mówi pisarka. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Stoparczyk Kasia Stoparczyk Anna Maziuk Kanada Wilki wilk przyroda

Klimat. Czy wilk, ryś, sarna i jeleń mają wpływ na jego zmiany?

Z jednej strony drapieżniki - wilk i ryś, a z drugiej strony ich ofiary - sarna i jeleń. Jaki wpływ na zmiany klimatu mają te zwierzęta? Naukowcy badają w Puszczy Białowieskiej oddziaływanie drapieżników i ich ofiar na obieg węgla w przyrodzie. Co udało się ustalić do tej pory?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Krzysztof Schmidt zwierzęta zwierzęta leśne wilk Białowieża Puszcza Białowieska jeleń sarna ryś

Anna Maziuk: stereotyp złego wilka tkwi w naszej podświadomości

- Nie sposób pozbyć się tych przekonań, one są bardzo głęboko zakorzenione w naszej podświadomości, bo dotyczą instynktów, archetypów, ale myślę, że jesteśmy w stanie je okiełznać, w związku z tym, że jednak mocno oddzieliliśmy się od naszej natury - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Maziuk, autorka książki "Instykt. O wilkach w polskich lasach".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński przyroda wilk

Wiesław Gołas nie żyje. Aktor za miesiąc kończyłby 91 lat

Odtwórca wielu ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych zmarł w czwartek nad ranem. Znany z wielu ról kabaretowych i filmowych, dał się zapamiętać choćby z gry w serialach "Czterej pancerni i pies", "Alternatywy 4" czy "Czterdziestolatek". Podczas ostatnich urodzin mówił Polskiej Agencji Prasowej: "Nie przewidywałem dla siebie takiego poważnego wieku, ale skoro w niebie tak zarządzono, to się nie sprzeciwiam". 
Zobacz więcej na temat:  kabaret Kielce wilk Warszawa TVP odeszli 2021 W POLSKIM RADIU

"Wilk zaatakował człowieka". Czy to w ogóle możliwe?

W jednym z podlubelskich lasów - jak informowały w ostatnich dniach media - grzybiarz miał zostać zaatakowany przez wilka. Mężczyzna oświadczył, że udało mu się odgonić zwierzę i skryć się w samochodzie. Ponieważ wcześniej zeznanie o podobnej treści złożyły kobiety zbierające w lesie jagody, władze gminy o sytuacji poinformowały Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie.
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta Karolina Rożej wilk