Polskie Radio
Section05
wojna polsko-bolszewicka

Finał akcji "Moje archiwum". Prezes PFN: za każdym z tych zdjęć kryła się jakaś opowieść

Wraz z końcem wakacji zakończył się nasz konkurs na najciekawsze pamiątki. Tematem przewodnim była wojna polsko-bolszewicka. - Za każdym z tych archiwaliów, zdjęć, kryła się jakaś opowieść. Nie było w nich żadnej wiedzy faktograficznej na temat konkretnych wydarzeń historycznych, tylko rodzinna biografia, opowieść o konkretnym człowieku - mówił w "Czterech porach roku" Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej, członek kapituły oceniającej nadesłane fotografie.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Polska Fundacja Narodowa Marcin Zarzecki historia Polski archiwum wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska

Laureatka konkursu "Moje archiwum": chciałam ocalić pamięć o wujku

Anna Domagała to laureatka konkursu "Moje archiwum" na pamiątki związane z 1920 rokiem. Przesłała fotografie i fragmenty pamiętnika swego wuja Ignacego Ochędzana, który na ochotnika zaciągnął się do wojska i skrupulatnie, dzień po dniu, spisywał frontowe wydarzenia. Jego historię jury uznało za niezwykłą i wzruszającą, a pamiętnik za wyjątkowe materiały.
Zobacz więcej na temat:  archiwum wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka bitwa warszawska Agnieszka Kunikowska

Brytyjski tygodnik o Bitwie Warszawskiej: uratowała miliony przed komunizmem

"Niewiele konfliktów jest tak niedocenionych jak wojna polsko-sowiecka, która zakończyła się sto lat temu we wtorek. Ledwo co jest ona odnotowywana w świadomości zachodnioeuropejskiej. Rosjanie chętnie o niej zapominają. Nawet w Polsce podręczniki z czasów komunizmu ją umniejszały" – napisał na łamach brytyjskiej gazety "Sunday Telegraph" publicysta Daniel Hannan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska Europa Wielka Brytania komunizm HISTORIA

Wojna polsko-bolszewicka. Widmo, które zawisło nad II Rzecząpospolitą

Wielki odwrót Armii Czerwonej, a także zwrot w wojnie polsko-bolszewickiej były efektami jednego z największych triumfów polskiego oręża. 15 sierpnia obchodziliśmy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. W audycji "Historyczne wydarzenie tygodnia" rozmowa o konflikcie z lat 1919-1920 oraz jej przełomowym momencie - "Cudzie nad Wisłą".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka Tadeusz Płużański II Rzeczpospolita bolszewicy

"Nie byłoby zwycięstwa w 1920 r. bez udziału chłopów". Prezydent w liście do mieszkańców wsi

"Nie byłoby zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, gdyby nie powszechna mobilizacja wstępujących do polskiej armii ochotników, przede wszystkim chłopów" - podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda, który objął Patronat Narodowy nad uroczystościami dożynkowymi w 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska prezydent Andrzej Duda wieś 1920 wojna polsko-bolszewicka chłopi pamięć historia Polski POLSKA

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy". Debata historyków w Muzeum Józefa Piłsudskiego

"Bitwa Warszawska. Wojna o wolność Europy" - to temat debaty historyków, która odbyła się w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Była to część obchodów setnej rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami pod Warszawą. Bitwa, zwana Cudem nad Wisłą, toczyła się od 13 do 25 sierpnia 1920 roku, w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka 1920 HISTORIA IPN Instytut Pamięci Narodowej kancelaria prezydenta

"Sowieci realnie zagrażali Niemcom". Polski ambasador odpowiada na tekst "FAZ"

"Piłsudski nie był nacjonalistą, bolszewicy to nie socjaliści, Sowieci w 1920 r. realnie zagrażali Niemcom" - prostował, w opublikowanym we "Frankfurter Allgemeine Zeitung" liście, ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski wcześniejszy esej autorstwa niemieckiego profesora, Stephana Lehnstaedta.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski Niemcy Europa Andrzej Przyłębski ŚWIAT

W Warszawie odbyły się uroczystości 100-lecia bitwy pod Zadwórzem

Polskim bohaterom bitwy, którzy w sierpniu 1920 r. podjęli pod Zadwórzem koło Lwowa heroiczny bój z przeważającymi siłami bolszewików, oddano w poniedziałek hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Bitwa pod wodzą kapitana Bolesława Zajączkowskiego, zwana „Polskimi Termopilami”, powstrzymała najazd Armii Siemiona Budionnego na Lwów.
Zobacz więcej na temat:  rocznica wojna polsko-bolszewicka Lwów

Trzaskowski nie zorganizował żadnych obchodów Bitwy Warszawskiej. Sellin: widać, kto jest patriotą

- Prezydent stolicy nie zorganizował żadnych uroczystości związanych z Bitwą Warszawską, a na wydarzenia organizowane przez innych - nie tylko przez rząd - nie oddelegował żadnego swojego przedstawiciela - powiedział w Polskim Radiu 24 Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Jarosław Sellin Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Antoni Trzmiel Rafał Trzaskowski bitwa warszawska wojna polsko-bolszewicka

"Niezwykłe bohaterstwo i wola walki". 100. rocznica "polskich Termopil"

W Warszawie uczczeni zostaną bohaterowie bitwy z bolszewikami pod Zadwórzem. Dziś mija 100 lat od bitwy na przedmieściach Lwowa, nazywanej "polskimi Termopilami". 17 sierpnia 1920 r., batalion Orląt Lwowskich pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego powstrzymał najazd 6. dywizji Armii Konnej Siemiona Budionnego.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka historia Polski pamięć POLSKA

Premier: potrzebujemy więcej wydarzeń, które opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości

"Potrzebujemy więcej wydarzeń, które w atrakcyjnej formie i przy użyciu najnowocześniejszych form przypominają i opowiadają młodemu pokoleniu o przeszłości, krzewiąc ideały" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, nawiązując do sobotniego wydarzenia "1920. Wdzięczni bohaterom".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki polityka historyczna bitwa warszawska rocznica Bitwy Warszawskiej Warszawa Stadion Narodowy wojna polsko-bolszewicka

"Sukces Piłsudskiego to dzieło człowieka, który był w stanie zaryzykować". Dr Rohoziński o wojnie 1920 r.

- Akceptując decyzję o kontruderzeniu znad rzeki Wieprz podjął ryzyko, które okazało się słuszne, i za to powinniśmy być wdzięczni. Inny ojcem sukcesu był Józef Haller dowodzący armią ochotniczą, Tadeusz Rozwadowski także włożył ogromny wkład w to zwycięstwo - mówił w Polski Radiu 24 dr Jerzy Rohoziński, historyk z Instytutu im. Witolda Pileckiego.
Zobacz więcej na temat:  Sejm bitwa warszawska 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Bóg stanął po stronie Polaków". Ks. prof. Jan Przybyłowski o wydarzeniach 1920 r.

- Cud to nie jest coś sprzecznego z naturą. Patrzymy na działanie Boga, którego działalność możemy rozeznać właśnie po tym, jak przebiegają wydarzania i zachowują się ludzie, jaki jest efekt ich postępowania - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski filozof i teolog. W audycji udział wziął również prof. Wiesław Wysocki, historyk.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska 1920 wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka