Polskie Radio
Section05
wybory w USA

Koordynator "Politico" pisał, jak urządzić Majdan w Polsce. Teraz mówi, że "Trump podburzył tłum"

– Niewątpliwie Trump w świadomy sposób podburzył tłum. Zdawał sobie sprawę, do czego może doprowadzić taka retoryka - mówił w portalu onet.pl Michał Broniatowski, koordynator "Politico" w Polsce i były wiceprezes rosyjskiej agencji informacyjnej Interfaks. W 2016 r., gdy opozycja zorganizowała w Warszawie blokadę Sejmu, Broniatowski doradzał zajęcie "dużego budynku publicznego".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA wybory prezydenckie w USA Joe Biden Donald Trump Waszyngton Zamieszki w USA wybory w USA Kongres USA Stany Zjednoczone demokracja Ameryka Północna

"Widzimy pęknięcie w Partii Republikańskiej". Dr Bartosz Rydliński o sytuacji w USA

Mike Pence zachował się niezwykle przyzwoicie, zachował się tak, jak wymagała tego od niego konstytucja Stanów Zjednoczonych, pewna kultura demokratyczna i jednak starał się stać po stronie amerykańskiej demokracji. Pytanie jest, czy Partia Republikańska wyjdzie z takiego "porwania" przez Donalda Trumpa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydliński, politolog z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone wybory w USA wybory prezydenckie w USA Donald Trump Joe Biden Waszyngton Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel

"Każde imperium kiedyś upadnie". Politolog o wydarzeniach w USA

- Jeżeli władza nietrafnie zareaguje przeciwko barbarzyńcom, którzy niszczą podstawy cywilizacji i kultury, to otwiera się ścieżka dla innych barbarzyńców. Najpierw byli to barbarzyńcy lewicowi, a teraz na ulice wyszli radykałowie prawicowi. Nie bez powodu wniesiono przecież na Kapitol flagi Konfederacji - mówił w Polskim Radiu 24 politolog prof. Waldemar Paruch.
Zobacz więcej na temat:  USA wybory w USA Donald Trump Joe Biden

"Obraz nędzy i rozpaczy". Siewiereniuk-Maciorowska o komentarzach opozycji ws. wydarzeń w USA

- Takie zachowanie nikomu nie służy, powinni się uderzyć we własne piersi. Oni wprowadzili w Polsce zagrożenie dla demokracji, nie godząc się z wynikami wyborów - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska (dziendobrybialystok.pl). Gościem był również Marian Kowalski z Kowalski TV.
Zobacz więcej na temat:  Marian Kowalski USA wybory w USA Donald Trump Joe Biden

"Patrzę z niepokojem na to, co się dzieje". Witold Waszczykowski o sytuacji w USA

- Stany Zjednoczone były taką ostoją, krajem, który szerzył ideę demokracji od setek lat. Wydarzenia, które obserwujemy, są naprawdę niepokojące - mówił w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS, były minister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Ameryka wybory w USA Zamieszki w USA Waszyngton Witold Waszczykowski Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 POLSKA

"Szokujące obrazki". Komentarze do protestów i zamieszek w Waszyngtonie

- Te obrazki, które teraz pokazują media na całym świecie, dosłownie szokują. Chyba niewielu się spodziewało, że będą aż tak drastyczne - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Polskiego Radia na Florydzie Jan Pachlowski. Wydarzenia w Waszyngtonie komentowali w PR24 także amerykanista dr Marek Kawa i korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Waszyngton Donald Trump Joe Biden wybory w USA wybory prezydenckie w USA demonstracje protest