Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

"Chopin i jego Europa" 2024. Festiwal, który jest w stanie zadowolić różne strony zainteresowane muzyką

- "Chopin i jego Europa" jest bardzo pojemną nazwą. Mieści się w niej wielu kompozytorów, wiele instrumentów, wiele utworów - wskazał w audycji "Letnisko" Adam Rozlach, redaktor Polskiego Radia. Trwa 20. edycja tego Międzynarodowego Festiwalu. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi "Chopin i jego Europa i reszta świata".
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Chopin i jego Europa 2024 Ula Kaczyńska Rafał Sławoń Adam Rozlach muzyka klasyczna

Rower elektryczny. Dlaczego Polacy przesiadają się z tradycyjnych dwóch kółek?

Polacy coraz chętniej przesiadają się na rowery elektryczne. Jak przyznają, kiedy brakuje sił, jest po prostu łatwiej. - To nie jest tak, że my się nie męczymy i nie wkładamy w jazdę własnej energii - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Tomasz Wachowiak. Czym rower elektryczny tak naprawdę różni się od tradycyjnego?
Zobacz więcej na temat:  zdrowie Weronika Puszkar rower rower elektryczny Agata Wiśniewska-Mazur Tomasz Wachowiak

Skąd się wzięło bagno... Całowanie? "Lato z Radiem" w Mazowieckim Parku Krajobrazowym

Mazowiecki Park Krajobrazowy to miejsce pełne urokliwych miejsc, do których należy zaliczyć trzy wyjątkowe bagna. Bocianowskie, Goździkowe, Całowanie - razem z naszą reporterką Małgorzatą Abgarowicz spacerowaliśmy drewnianymi kładkami i obejrzeliśmy wydmy śródlądowe.
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Małgorzata Abgarowicz Mazowiecki Park Krajobrazowy rośliny zwierzęta przyroda

Coco Channel, Madame de Pompadour. Dlaczego Paryż jest stolicą mody?

Paryż uznawany jest za światową stolicę mody, choć do tego miana od lat pretendują również takie miasta jak Londyn czy Nowy Jork. - Pretendować, a być stolicą mody to są dwie różne rzeczy. Paryż jest nią bezdyskusyjnie - podkreśla Marta Orzeszyna, znawczyni literatury i kultury francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Francja Paryż moda Coco Chanel Antoni Cierplikowski Madame de Pompadour

"Jak zdobyć PAST-ę. Panorama". Reportaż Janusza Deblessema w Jedynce

Gmach Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej (PAST-y), drugi najwyższy budynek przedwojennej Warszawy był podczas powstania warszawskiego obiektem bardzo ważnym z dwóch powodów: zapewniał łączność telefoniczną, a ze względu na wysokość zapewniał obserwację i ostrzał okolicznych terenów. Ponieważ był w rękach niemieckich od pierwszych dni powstania, podejmowane były próby jego zdobycia.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Deblessem Powstanie Warszawskie reportaż pr poleca

Magda Mikołajczuk o książce Nicoli Attadio "Niezwykłe życie Nellie Bly"

O książce Nicoli Attadio "Niezwykłe życie Nellie Bly", o losach amerykańskiej pionierki dziennikarstwa śledczego Nellie Bly (1864-1922). Pisała przede wszystkim o trudnej sytuacji kobiet. Nie ujawniając swojej tożsamości zatrudniła się w fabryce i dała się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym, gdzie panowały koszmarne warunki. Nellie Bly pobiła też rekord świata w okrążeniu globu i była pierwszą kobietą, która wyruszyła sama w taką podróż.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

Wyjątkowa wystawa poświęcona powstańcom warszawskim. Fotografka: zależało mi na ich emocjach

- Chciałam skupić się na wybraniu tych powstańców, którzy po wojnie postanowili wrócić do Warszawy i związać swoje losy z tym miejscem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maria Eriksson, fotografka odpowiedzialna za projekt "Świadkowie_44". W Forcie Sokolnickiego można obejrzeć wystawę poświęconą mieszkańcom Warszawy, którzy walczyli o swój dom.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Rafał Sławoń Powstanie Warszawskie Maria Eriksson Julia Klewaniec Warszawa