Polskie Radio
Section05

zapowiedzi artykuły jedynka

Odkrycia w Delcie Nilu. Jakie tajemnice odsłoniło stanowisko Tell el Farcha?

Dwa złote posążki liczące sobie ponad 5 tys. lat otwierają najsłynniejszą na świecie kolekcję sztuki starożytności w Muzeum Egipskim w Kairze. Te unikatowe dzieła sztuki pochodzą z polskich wykopalisk w Tell el Farcha, w Dolinie Nilu. Współkierownikiem misji jest prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Kobylecka Krzysztof Ciałowicz starożytny Egipt NAUKA archeologia

COVID-19 w natarciu. Wrócą restrykcje i maseczki?

- Obserwujemy wzrost zachorowań na COVID-19. Wirus jest bardziej niebezpieczny niż w ubiegłym roku, kiedy choroba miała raczej przebieg przeziębienia. Obecnie występują zapalenia płuc o ciężkim przebiegu, choć nie aż tak ciężkim jak w przypadku wariantu Delta - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Wojciech Konieczny Ministerstwo Zdrowia zdrowie Sygnały Dnia COVID-19 koronawirus choroby zakaźne zapalenie płuc Karol Surówka

Wojtek Mazolewski z nową płytą. Trasa na dwóch kontynentach

Wojtek Mazolewski Quintet wraca w nowym, odświeżonym składzie z nowym albumem długogrającym "Beautiful People", którego premiera zaplanowana jest 11 października 2024. Płyta trafi do światowej dystrybucji we współpracy z kultowym K7!. Trasa koncertowa promująca album odbędzie się Polsce, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Chile, Kubie i Meksyku. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła radiowa Jedynka.
Zobacz więcej na temat:  Wojtek Mazolewski

Okulary rozszerzonej rzeczywistości a widzenie dwufotonowe w podczerwieni

Okulary rozszerzonej rzeczywistości, łącząc świat realny z rzeczywistością wirtualną, robią coraz większą karierę i znajdują zastosowanie w różnych sferach życia. Dr inż. Katarzyna Komar z UMK w Toruniu i Międzynarodowego Centrum Badań Oka - ICTER, planuje jednak stworzyć doskonalsze okulary AR, które będą wykorzystywać niedawno odkryty przez polskich fizyków mechanizm widzenia dwufotonowego, rozszerzający zakres postrzeganego promieniowania na bliską podczerwień.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski NAUKA Katarzyna Komar rozszerzona rzeczywistość okulary okulary AR Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Eskalacja na Bliskim Wschodzie. "Niestety ataki będą kontynuowane"

Na Bliskim Wschodzie doszło do wymiany ognia między Izraelem i Hezbollahem. Obie strony utrzymują, że nie zależy im na eskalacji napięć, jednak wzajemny ostrzał stawia pod znakiem zapytania postępy w rozmowach na temat rozejmu w Strefie Gazy. - Niestety, większość informacji, która do nas dociera, sugeruje, że ataki będą kontynuowane - ocenia prof. Wojciech Grabowski z Uniwersytetu Gdańskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska Izrael Liban Bliski Wschód Strefa Gazy konflikt w Strefie Gazy Hezbollah

Nikodem Rozbicki: fajnie czasem być znowu pionkiem na szachownicy

Niebawem Nikodema Rozbickiego zobaczymy na wielkim ekranie w roli młodego Adama Mickiewicza. W międzyczasie aktor szlifuje warsztat w Stanach Zjednoczonych oraz pojawia się w serialu "Odwilż". To jednak nie koniec jego planów. - W ramach tych debiutów fajnie czasem być znowu pionkiem na szachownicy; nawet jeżeli było się wieżą. (...) To bardzo trudne, ale to stymuluje mnie do rozwoju - mówi aktor.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Nikodem Rozbicki kino film polski