Polskie Radio
Section05

zbrodnie wojenne

"Mała Norymberga". Proces Alberta Forstera, niemieckiego zbrodniarza wojennego

29 kwietnia 1948 roku Najwyższy Trybunał Narodowy w Gdańsku skazał na karę śmierci Alberta Forstera, niemieckiego naczelnika Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Ten nazistowski działacz doprowadził do powstania niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie życie straciło kilkadziesiąt tysięcy osób. Jest także odpowiedzialny za liczne masowe mordy dokonywane na Pomorzu, w wyniku których zginęło około 40 tysięcy Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa III Rzesza nazizm Gdańsk Niemcy

USA wycofują się z rozliczania rosyjskich zbrodni. Zwrot w polityce Trumpa

Administracja Donalda Trumpa wycofuje się z międzynarodowych grup powołanych w celu rozliczenia rosyjskich zbrodni w Ukrainie. Jak informuje dziennik "Washington Post", amerykański rząd wycofał się m.in. z inicjatywy powołanej w tej sprawie przez Unię Europejską. Działania te sygnalizują, że Stany Zjednoczone przestają być globalnym orędownikiem praworządności - oceniają eksperci.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone Rosja wojna na Ukrainie

"Rosja chce cofnąć zegarki o 40 lat". Ekspert: atak na Sumy to świadomy terror wobec cywilów

Rosja uderza z premedytacją w cywilów na Ukrainie, eskalując kampanię terroru – ostatni atak rakietowy na Sumy przyniósł dziesiątki cywilnych ofiar, w tym wśród dzieci. Zdaniem ekspertów, Kreml świadomie próbuje złamać morale Ukraińców i zmusić ich do kapitulacji psychologicznej. Były ambasador Polski w Kijowie ostrzega, że stawką konfliktu jest przyszłość całej Europy Środkowej.
Zobacz więcej na temat:  Rosja

Niemiecka akcja T4 na ziemiach polskich. Eksterminacja "ludzi niewartych życia"

Od 2 do 4 kwietnia 1940 roku Niemcy zamordowali 499 pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Warcie koło Sieradza. Ten zbrodniczy proceder realizowany był w ramach akcji T4, polegającej na likwidacji osób chorych psychicznie i posiadających wrodzone wady fizyczne. W ramach tej operacji podczas II wojny światowej Niemcy zabili kilkanaście tysięcy pacjentów szpitali psychiatrycznych zlokalizowanych na ziemiach polskich. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski III Rzesza nazizm Adolf Hitler II wojna światowa okupacja niemiecka Chełmno

Rosja kontynuuje ataki na Ukrainę mimo rozmów pokojowych. Trzynaścioro dzieci rannych

W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Sumy w północno-wschodniej Ukrainie rannych zostało co najmniej 74 osoby, w tym trzynaścioro dzieci. Jak poinformowały lokalne władze, celem ostrzału była infrastruktura cywilna, w tym placówki medyczne i szkoły. Fala uderzeniowa poważnie uszkodziła również budynki mieszkalne, pozostawiając setki osób bez dachu nad głową.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina