Polskie Radio
Section05
żywioły

TYLKO U NAS Grozi nam powtórka z 2010 roku? "Erupcje na Islandii nie są niczym wyjątkowym"

Kolejny wybuch wulkanu na półwyspie Reykjanes zrodził pytania o bezpieczeństwo nie tylko mieszkańców Islandii, ale także reszty świata. Czy mamy się czego obawiać? - Erupcje na Islandii nie są niczym wyjątkowym, mają bowiem miejsce od 18 mln lat, kiedy to Islandia powstała jako wyspa wulkaniczna. Pod Islandią znajduje się tzw. hot spot (plama gorąca), dzięki któremu energia z wnętrza ziemi uformowała wyspę - uspokaja dr hab. Piotr Szrek, zastępca dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego ds. badań i rozwoju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Islandia wulkan żywioły

Islandia: po erupcji wulkanu mieszkańcy Grindaviku nie wiedzą, jaka czeka ich przyszłość

Niemal cztery tysiące ludzi ewakuowanych po erupcji wulkanu na Islandii nadal nie wie, czy kiedykolwiek wrócą do domów. Mieszkańcy miasteczka Grindavik, oddalonego o 50 kilometrów od Reykjaviku musieli uciekać po tym, jak lawa z powstałych w ziemi szczelin zaczęła zbliżać się do osady.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Islandia wulkan przyroda natura żywioły kataklizmy społeczeństwo erupcja wulkanu bezpieczeństwo

"Widać przede wszystkim wielką solidarność". Polki mieszkające we Włoszech mówią o powodzi stulecia

Anna z miejscowości Predappio w dotkniętym przez katastrofalną powódź włoskim regionie Emilia-Romania patrzy z obawą na wzgórze niedaleko jej domu, Monika uczestniczy w akcji ratowania zalanej fabryki firmy, w której pracuje i pomaga innym potrzebującym. Studentka Laura chwyciła za łopatę i z innymi przystąpiła do akcji sprzątania błota. Oto Polki, które stanęły w obliczu żywiołu, jaki zniszczył ich miejsca na ziemi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy powódź społeczeństwo żywioły katastrofa

Huragan Ida uderzył w Luizjanę. Blisko milion domów i firm bez prądu, odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną

Huragan Ida przetacza się przez Luizjanę. Wiatr w podmuchach osiąga prędkość do 257 km/godz. Blisko milion domów i firm pozostaje bez prądu, w tym Nowy Orlean, który jest niemal kompletnie pogrążony w ciemnościach. Wieczorem w niedzielę odnotowano pierwszą ofiarę śmiertelną.
Zobacz więcej na temat:  huragany USA Stany Zjednoczone Ameryka żywioły klęska żywiołowa ŚWIAT

Silne trzęsienia ziemi na Alasce i Haiti. Są informacje o ofiarach

- Do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,9 doszło w sobotę wcześnie rano na Alasce - podały amerykańskie służby USGS. Nie ma informacji o poszkodowanych bądź zniszczeniach. Pomimo wysokiej magnitudy nie wydano ostrzeżenia przed tsunami. Znacznie groźniej jest na Haiti. Po trzęsieniu ziemi władze podały informację o ofiarach śmiertelnych.
Zobacz więcej na temat:  trzęsienie ziemi kataklizmy tsunami USA żywioły ŚWIAT Ameryka