X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio
Section05
1 maja

Białoruś: protesty antyrządowe w miastach, areszty, represje

Na Białorusi seria aresztów w związku z antyrządowymi protestami 1 maja. Kontynuowane są represje wobec dziennikarzy, zatrzymano m.in. dwóch współpracowników Biełsatu, mają miejsce kolejne areszty działaczy opozycji demokratycznych i z niezależnych środowisk. Podczas protestów 1 maja wzywano do odejścia Łukaszenki i wyzwolenia więźniów politycznych.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT 1 maja Europa opozycja demokratyczna

1 maja 1982. "Protest przeciwko dyktaturze Jaruzelskiego"

1 maja 1982 roku. Święto Pracy, stan wojenny. Tego dnia, powstały pod koniec kwietnia 1982 roku, Międzyzakładowy Robotniczy Komitet Solidarności zorganizował w Warszawie manifestację, w opozycji do partyjnych obchodów Święta Pracy. W Polskim Radiu 24 to wydarzenie wspominał Adam Borowski, działacz opozycyjny w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  PRL 1 maja 1982 Adam Borowski stan wojenny historia PRL

„Zmienia się świat, więc zmienia się sposób celebrowania Święta Pracy”

- W tej chwili środowisko robotnicze różni się od tego z 1890 roku, gdy pierwszy raz obchodzono Święto Pracy. Wtedy to był proletariat, mogliśmy mówić o święcie robotniczym, teraz natomiast o pracowniczym. Teraz większość ludzi w gospodarkach kapitalistycznych jest zatrudniona w usługach – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Marek Nadolski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja historia Polski

"1 maja został zawłaszczony przez władze komunistyczne"

W Polsce od 1950 roku 1 maja jest świętem państwowym. Jego obchody nie są obecnie szczególnie uroczyste. Lata świetności 1 maja miał w czasach PRL, kiedy było to jedno z ważniejszych świąt państwowych, obok 22 lipca i rocznicy rewolucji październikowej. W tym dniu, zwanym także Świętem Klasy Robotniczej były organizowane huczne pochody, wiece i zgromadzenia. O Święcie Pracy mówił w audycji Gorący Temat prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  1 maja manifestacje PRL

Marsz OPZZ w Warszawie pod hasłem „Przywróćmy godną pracę"

Pierwszego maja w Warszawie odbędzie się jeden duży marsz i kilka innych zgromadzeń publicznych. Największą manifestacją w Warszawie był marsz Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych pod hasłem „Przywróćmy godną pracę”. Uczestnicy manifestacji zebrali się na wiecu przed siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika między godziną 10 a 11:30. Po wiecu kolumna przeszła do Krakowskiego Przedmieścia na plac Zamkowy. Manifestację OPZZ relacjonował reporter Polskiego Radia Arkadiusz Augustyniak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja Warszawa OPZZ praca

1 maja w historii Polaków i Polski

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione w 1889. Miało upamiętniać masakrę robotników, do której doszło w 1886 roku w Chicago podczas demonstracji przeciw złym warunkom pracy. W Polsce pierwsze obchody Święta Pracy miały miejsce w roku 1890. Po II wojnie światowej organizowano pochody, podczas których eksponowano hasła o treści politycznej i ideologicznej. O Świecie Pracy mówili w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski oraz dr Wojciech Stanisławski, historyk. Z kolei o relacjach władz PRL z Kościołem opowiadał profesor historii Henryk Paczkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 1 maja historia Polski PRL Robert Kostro