Polskie Radio
Section05
Anna Popek

Od jedwabnych pończoch do garnituru – o ewolucji męskiej mody

Patrząc na mężczyzn uwiecznionych na XVI i XVII-wiecznych obrazach – odzianych w pończochy i kokardki, z peruką na głowie i grubą warstwą pudru na twarzy – można dojść do wniosku, że niekiedy stroili się bardziej niż ówczesne kobiety. O tym, co te stroje symbolizowały i jak doszło do tego, że panowie porzucili aksamitne, haftowane kamizelki na rzecz stonowanych garniturów, opowiedział w "Leniwym przedpołudniu" Krzysztof Łoszewski, projektant mody i kostiumograf.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Anna Popek Trójka moda mężczyzna

Spa dla królów. Historia uzdrowiska w Lądku-Zdroju

To tu kąpały się koronowane głowy, poeci i… finalistki konkursu Miss World, a szósty prezydent Stanów Zjednoczonych John Quincy Adams powiedział o tym miejscu, że nigdy nie widział uzdrowiska, którego położenie miałoby wygląd bardziej obliczony na zachowanie lub przywrócenie zdrowia. Lądek-Zdrój wraz z jego słynnym basenem Zdrój Wojciech, tak jak wszystkie inne hotele i uzdrowiska w Polsce, znów jest dostępny dla chcących zadbać o swoje zdrowie i urodę. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek uzdrowisko zdrowie woda barok

Na tropie zaginionej polskiej sztuki

Nie każdy wie, że na całym świecie znajduje się aż 63 tysiące dzieł sztuki, które zostały wywiezione z Polski, najczęściej w wyniku II wojny światowej. Niektóre z nich można zobaczyć w kalendarzu "Dzieła utracone" na 2021 rok, przygotowanym przez Wydział Restytucji Dóbr Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tematem przewodnim są przedstawienia kobiet utrwalone w malarstwie, rysunku i rzeźbie.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA Andrzej Mastalerz SZTUKA malarstwo Muzeum Narodowe w Warszawie

Dzień z życia księcia Pepi. Pałac Pod Blachą i jego dzieje

Pałac Pod Blachą – późnobarokowa budowla znajdująca się u podnóża Zamku Królewskiego dziś mieści w sobie muzeum. A kiedyś? – W czasach gdy mieszkał tu książę Józef Poniatowski, był centrum życia towarzyskiego i rozrywkowego stolicy – mówiła w najnowszym wydaniu "Programu obyczajowego" Anna Popek, która dzięki kuratorowi pałacu dr. Mariuszowi Klareckiemu poznała dzieje budowli od fundamentów po, jak nazwa wskazuje, blaszany dach.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Józef Poniatowski Warszawa muzeum KULTURA

"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

- Dla mnie fenomenem jest to, że w tych warunkach, w których przyszło jej pracować, czyli: brud, smród, wszy, szczury, czerwonka, tyfus, ona, wykonując swoją pracę, nie miała ani razu żadnych powikłań poporodowych - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Stachurska, reżyserka i autorka książki pt. "Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek kobieta Polskie Radio 24 Holokaust Auschwitz HISTORIA KSIĄŻKA II wojna światowa

Naturalna odporność, sprawa najważniejsza

Ludzie zawsze szukali sposobów, aby nie chorować. Obecnie, w czasach pandemii, wiedza o tym, jak wzmocnić organizm, jest szczególnie cenna. Oczywiście, medycyna i przemysł farmaceutyczny proponują różnego rodzaju leki, jednak cała mądrość polega na tym, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Czyli w możliwie naturalny sposób wzmocnić i zabezpieczyć organizm przed infekcją.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA naturalne metody leczenia Anna Popek Trójka

Autorka "Sztuki II RP" o pierwszej damie malarstwa polskiego dwudziestolecia międzywojennego

- Okazało się, że wstąpiła we mnie jakaś iskra Boża, by robić zdjęcia i miałam z tego szaloną frajdę. Ogromną radość sprawiało mi przygotowanie tej książki, a poza tym tyle rzeczy działo i dzieje się w sztuce, że radość zbierania materiału była rzeczywiście ogromna - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24  autorka "Sztuki II RP" Stefania Krzysztofowicz-Kozakowska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Anna Popek SZTUKA malarstwo