Polskie Radio
Section05
Anna Popek

Wielkanoc kiedyś i dziś. Przenikanie się tradycji

Wielkanoc – święto ruchome przypadające na pierwszą niedzielę wiosennej pełni Księżyca i czas, gdy ta pora roku przejmuje panowanie nas światem, jest obchodzone przez chrześcijan już od II w.n.e. Wiele z kultywowanych wówczas zwyczajów dawno odeszło w zapomnienie, wiele – w bardziej lub mniej zmienionej formie – przetrwało do dziś.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek STYL ŻYCIA Wielkanoc tradycja zwyczaje wiosna

Już za chwilę Wielkanoc. Etnolog: to jedno z najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich

- To święto było już obchodzone w II wieku na pamiątkę męki i śmierci, a przede wszystkim zmartwychwstania Jezusa. Dziś Wielkanoc jest ściśle powiązana z obrzędami kościelnymi, ale w jej symbolice zachowały się także relikty pradawnych świąt - mówiła w Polskim Radiu 24 etnolog dr Małgorzata Dziura. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Polskie Radio 24 Wielkanoc chrześcijaństwo katolicyzm Kościół Kościół i kultura tradycja KULTURA

Najtrudniejsza rola. O terapeutycznej mocy teatru

Pewien zmagający się uzależnieniem mężczyzna przysiągł sobie, że jeśli nic nie wydarzy się w jego życiu, popełni samobójstwo. Nazajutrz przyszła do niego policja i mężczyzna dostał zdecydowaną propozycję powrotu do zdrowia w Ośrodku Leczenia Odwykowego "Szansa" w Pławniowicach. Zgodził się. Na zajęciach teatralnych przypadła mu tytułowa rola "Skąpca" Moliera, nad którą praca zmieniła jego życie. To tylko jedna z historii aktorów "Teatru Rocznego". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA SZTUKA

"Nie wyobraża sobie być kimś innym niż Polakiem". J. Lichocka o J.M. Rymkiewiczu

Joanna Lichocka przypomniała, że Jarosław Marek Rymkiewicz w jednej ze swoich publikacji powiedział, że "tylko bycie w polskości i bycie Polakiem jest szczęściem". Autorka książki "Rymkiewicz. Genealogia" przybliżyła słuchaczom audycji "Między nami kobietami" elementy życia poety, które zaważyły na jego twórczości.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Anna Popek Joanna Lichocka kobieta Jarosław Marek Rymkiewicz KSIĄŻKA

Bieganie i kultura? Jak połączyć dwie pasje

Anna Pawłowska-Pojawa, dyrektor Centrum Informacyjnego Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o swojej pasji - bieganiu, które kształtuje wiele innych umiejętności i może posłużyć jako forma upamiętniania wydarzeń historycznych. W rozmowie z Anną Popek poleciła odrestaurowane miejsca kultury, które można odwiedzić. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Polskie Radio 24 kobieta Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego bieganie KULTURA

Historia jednej znajomości. Za kulisami obrazu "Dama z gronostajem"

Ukrywała się przed okupantami, wywieziono ją z kraju, była obiektem pożądania Hermana Göringa i Adolfa Hitlera. Po tych wszystkich przejściach odpoczywa w muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Mowa oczywiście o "Damie z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci. Kogo właściwie widzą ci, którzy tłumnie przychodzą oglądać najdroższe dzieło sztuki w polskich zbiorach?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA Leonardo da Vinci SZTUKA Włochy Mediolan

Co tak naprawdę krzyczy w obrazie Edvarda Muncha?

Skąd tak naprawdę wydobywa się "Krzyk" na słynnym obrazie Edvarda Muncha i co miał wspólnego z naszym kontrowersyjnym rodakiem, Stanisławem Przybyszewskim? Na te pytania odpowiedziała w "Leniwym przedpołudniu" Joanna Łenyk-Barszcz, która wraz ze swoim mężem - Przemysławem Barszczem - napisała książkę ''Wielkie sekrety arcydzieł sztuki''.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek Trójka KULTURA dzieła sztuki Vincent van Gogh Alicja Węgorzewska marketing e-commerce TEATR koncerty jedzenie pandemia opera