Polskie Radio
Section05
Armia Czerwona

Wiceszef IPN: po II wojnie światowej Polska nie stała się wolna

- Po II wojnie światowej usunięto tego najgorszego, niemieckiego okupanta, który groził zagładą biologiczną dla całego narodu, ale przyszło nowe zniewolenie, które pozostało z nami w różnym natężeniu przez kolejne 45 lat - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Tadeusz Płużański Armia Czerwona Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Dr Wyciszkiewicz: pozostałe po ZSRR pomniki należało zdemontować wcześniej

- Dobrym wyjściem był demontaż pomnika Koniewa w Krakowie. Gdybyśmy w odpowiednim czasie zrobili to z większością tego rodzaju budowli w Polsce, wówczas nie mielibyśmy tego problemu politycznego - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Ernest Wyciszkiewicz, prezes Polsko-Rosyjskiego Centrum Dialogu i Porozumienia. Gościem audycji była także Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja pomniki Armia Czerwona Władimir Putin ŚWIAT

Jan Stanisław Jankowski - zatwierdził Powstanie Warszawskie

67 lat temu, 13 marca 1953 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w sowieckim więzieniu w Moskwie zmarł Jan Stanisław Jankowski, wicepremier i Delegat Rządu RP na Kraj w latach 1943-1945. NKWD aresztowało go w marcu 1945 roku. Sądzony był w Moskwie w procesie przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona II wojna światowa Jan Stanisław Jankowski Kraków Londyn POLSKA Polskie Państwo Podziemne