Polskie Radio
Section05
Austria

Ogromne kolejki na przejściach granicznych z Niemcami. Jest reakcja Unii Europejskiej

Wielokilometrowe kolejki samochodów utworzyły się na granicy Niemiec z Czechami i Austrią. Ma to związek z nasileniem kontroli. Z sytuacji na granicach są niezadowoleni nie tylko ci, którzy codziennie dojeżdżają do pracy. Decyzję rządu o wzmocnieniu kontrolowania osób przybywających z Austrii, Czech i Słowacji skrytykowała też Bruksela.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Austria Czechy Europa transport koronawirus pandemia COVID-19

Europa nie ustaje w walce z pandemią. Wiele krajów zaostrza restrykcje

Wiele krajów Europy przedłuża wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa ograniczenia. Kwarantanna w Niemczech potrwa do 7 marca, w Holandii do 2 marca, w Czechach do 1 marca. Niektóre państwa, wśród nich Włochy i Austria, złagodziły część obostrzeń.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus COVID-19 epidemia pandemia Niemcy Czechy Włochy Austria Holandia Grecja Bułgaria Litwa Francja Portugalia Wielka Brytania infografika ŚWIAT

Ksawery Tartakower. "W szachach moralne zwycięstwa się nie liczą"

Talent do gry w szachy łączył z zamiłowaniem do aforyzmów. Mawiał: "wygrać jest łatwo, trudno jest przegrać" i dodawał, że "zdarzają się nieudane zwycięstwa i wielkie przegrane". Jako jeden z największych szachowych mistrzów w przedwojennej Polsce na pewno wiedział, co mówi.
Zobacz więcej na temat:  szachy Żydzi Francja olimpiada rozrywka gry gry planszowe gra Rosja Austria I wojna światowa II wojna światowa historia Polski HISTORIA Dwudziestolecie międzywojenne Wiedeń Paryż Warszawa

Austria częściowo łagodzi lockdown. Zaostrzono jednak przepisy dot. wjazdu do kraju

Rząd Austrii zdecydował się częściowo złagodzić lockdown, chce jednak zaostrzyć przepisy dotyczące wjazdu do kraju - informuje agencja APA. Znów otwierają się muzea, galerie i ogrody zoologiczne. Sprzedawcy detaliczni, szkoły i usługodawcy, tacy jak np. fryzjerzy, mogą ponownie działać, ale przestrzegając ściśle określonych przepisów sanitarnych.
Zobacz więcej na temat:  Austria Europa koronawirus COVID-19 pandemia ŚWIAT