Polskie Radio
Section05
BG-DWÓJKA

Tamara Duda "Córeczka"

Powieść "Córeczka" jest hołdem złożonym bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy. W Dwójce od 25 do 29 kwietnia prezentujemy fragmenty książki Tamary Dudy w przekładnie Marcina Gaczkowskiego i interpretacji Katarzyny Dąbrowskiej. Autorka jest ukraińską dziennikarką i tłumaczką. W latach 2014–2016 pracowała jako wolontariuszka w strefie działań wojennych na wschodzie Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Katarzyna Dąbrowska

Słuchowisko "Tadeusz Różewicz «pisze» Staffa"

Słuchowisko poetycko-biograficzne ukazuje Tadeusza Różewicza i jego wieloletnią zażyłość i przyjaźń z Leopoldem Staffem. Słyszymy dialog poetów i poetyk ponad podziałami pokoleniowymi oraz relacje ze spotkań obu poetów. Autorem scenariusza jest zmarły w 2018 roku Wacław Tkaczuk, poeta, krytyk literacki, dziennikarz, nasz redakcyjny kolega, który 30 marca obchodziłby 80. urodziny.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Staff Tadeusz Różewicz słuchowisko

Prof. Bolecki: w Katyniu Mackiewicz zobaczył istotę komunizmu [ZOBACZ WIDEO]

- W moim najgłębszym przekonaniu Józef Mackiewicz jest pisarzem antypolitycznym. On nie zajmował się bieżącą polityką, żadnymi partiami, nie miał zamiaru zmieniać ustrojów. Na politykę patrzył jak na część życia duchowego, intelektualnego, rodzaj idei, którą się kierują ludzie. Przez całe życie podkreślał, że wiek XX jest wiekiem bałwochwalstwa polityki - mówił w Dwójce prof. Włodzimierz Bolecki, który podsumowywał konferencję poświęconą wybitnemu publicyście i pisarzowi, a zorganizowaną w 120. rocznicę jego urodzin. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Mackiewicz IPN konferencja Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Festiwal Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX". Koncert inauguracyjny

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Clelii Cafiero otworzył tegoroczną odsłonę Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIX". W Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego katowickim symfonikom towarzyszyli soliści: Martyna Zakrzewska i Cezary Duchnowski. W programie muzyka Bolesława Szabelskiego, Kazimierza Serockiego oraz - oczywiście - patrona festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski NOSPR koncert Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego studio Lutosławskiego

85. urodziny Dwójki - uroczysty koncert Leonory Armellini i Alexandra Gadjieva

Leonora Armellini oraz Alexander Gadjiev – laureaci XVIII Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – wystąpili w niedzielę, 9 stycznia, podczas uroczystego koncertu inaugurującego obchody 85-lecia Programu 2 Polskiego Radia. Wirtuozom fortepianu towarzyszyła Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy. 
Zobacz więcej na temat:  koncert konkurs chopinowski 85 lat Dwójki Michał Klauza Alexander Gadjiev Leonora Armellini Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Andrzej Sułek

"Miejscówka z Dwójką". Kasia Kadłubowska: wybierzemy się w podróż w nieznane

- Bardzo chcieliśmy zgłębić sonorystyczną naturę instrumentów. Dobraliśmy sobie do tego pianino, elektronikę, syntezator, wkomponowując w to krajobraz dźwiękowy - mówiła perkusistka Kasia Kadłubowska. Artystka, wraz z Dominikiem Fürstbergerem, przygotowała kolaż dźwiękowy, który zobaczymy i usłyszymy w najbliższej "Miejscówce z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką wibrafon Jakub Jamrozek Dwójka KULTURA

Jazz Band Młynarski-Masecki. Taneczny sylwester z Dwójką [ZOBACZ WIDEO]

Jazz Band Młynarski-Masecki był bohaterem specjalnego, sylwestrowego wydania cyklu "Jazz.PL". Podczas koncertu zabrzmiały głównie utwory z drugiego krążka jazz bandu pt. "Płyta z zadrą w sercu". Na płycie znajdują się utwory, które w latach 20. i 30. rozbrzmiewały w kabaretach, teatrach i salach kawiarnianych. Zapraszamy do słuchania i oglądania. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Młynarski Marcin Masecki Jazz swing

Georg Friedrich Händel i jego "Mesjasz". Muzyczna doskonałość

Oratorium "Mesjasz" to najbardziej rozpoznawalna kompozycja, której autorem jest Georg Friedrich Händel. Premierowe wykonanie "Mesjasza" miało miejsce w Dublinie 13 kwietnia 1742 roku. Już podczas próby generalnej irlandzcy krytycy zgodnie pisali, że jest to najdoskonalsza kompozycja wszech czasów. Mamy nadzieję, że słuchaczom Dwójki umiliła ona świąteczny wieczór.
Zobacz więcej na temat:  Georg Friedrich Haendel muzyka klasyczna koncert Boże Narodzenie Dwójka Marcin Majchrowski

Zygmunt Krauze - 60-lecie pracy twórczej. "Wszystkie utwory są dla mnie chciane"

- W mojej muzyce jest trochę nostalgicznej nuty, czego nie pielęgnuję, ale też się tego nie wstydzę. Najważniejszy jest debiut "Trenu pamięci Krzysztofa Pendereckiego", który skomponowałem spontanicznie, natychmiast po jego śmierci - mówił Krzysztof Krauze w trakcie wyjątkowego koncertu na 60-lecie swojej pracy twórczej.
Zobacz więcej na temat:  koncert Zygmunt Krauze Beata Stylińska Róża Światczyńska

"Dziewięciu z Wujka". Koncert NOSPR w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Kompozycja Piotra Mossa, "Stabat Mater" Szymanowskiego oraz Eugeniusza Knapika Pieśń "Gdy..." – te utwory łączy atmosfera hołdu, zadumy i zatrzymania - mówił Łukasz Borowicz o programie koncertu "Dziewięciu z Wujka", który zagrał m.in. wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" (15.12).
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek Dwójka Łukasz Borowicz Paweł Siwek historia Polski NOSPR stan wojenny Chór Polskiego Radia Karol Szymanowski rocznica