Polskie Radio
Section05
Europa

Groźba rosyjskiej inwazji. Gen. Skrzypczak: wsparcie, jakie otrzymało ukraińskie wojsko, może zmienić wynik starcia

Jak przekonuje gen. Waldemar Skrzypczak w "Fakcie" "atak Rosji na Ukrainę nie musi zakończyć się szybkim zwycięstwem sił Władimira Putina". Ocenił, że Ukraińcy dostali od Wielkiej Brytanii najlepszą broń. Podkreślił, że "wsparcie, jakie otrzymało niedawno ukraińskie wojsko, może zmienić wynik ewentualnego starcia".
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Skrzypczak wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe Władimir Putin ćwiczenia wojskowe infografika Europa ŚWIAT

Orban: kraje Unii nie mogą dopuścić, by zamiast narodów i rządów decydował TSUE

Według premiera Węgier, członkowie Unii Europejskiej nie mogą zaakceptować tego, by "to Trybunał Sprawiedliwości UE podejmował decyzje polityczne zamiast narodów i rządów". "To nie jest sprawa tylko Polski i Węgier, to wspólna sprawa wszystkich europejskich obywateli i państw członkowskich. Pobudka!" - napisał Viktor Orban w tekście zamieszczonym na swojej stronie internetowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Viktor Orban Trybunał Sprawiedliwości UE Europa Unia Europejska

Groźba agresji wobec Ukrainy. Dr Adamski: deklaracje Ławrowa oznaczają niewiele

- Deklaracje Siergieja Ławrowa oznaczają w zasadzie niewiele. Trudno, żeby Rosja przyznała się, że jest gotowa prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie, skoro systematycznie zaprzecza, że kiedykolwiek prowadziła działania militarne wobec tego kraju - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Łukasz Adamski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Władimir Putin serwis wschodni bezpieczeństwo agresja Siergiej Ławrow

Prorosyjskość wśród zachodnich polityków? Publicystka: Hiszpania jasno opowiedziała się za wolną Ukrainą

- Partie prawicowe oraz lewicowe w Hiszpanii jasno i wyraźnie opowiedziały się za wolną Ukrainą, za jej prawem do nienaruszalności granic oraz do integralności terytorialnej, a także wyraziły sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji - powiedziała o stanowisku hiszpańskich polityków wobec sytuacji na Ukrainie publicystka Małgorzata Wołczyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Europa Hiszpania konserwatyzm Rosja Ukraina

Rosja nałożyła kolejne zakazy dla obywateli UE. Tamtejsze MSZ poszerzyło "czarną listę"

Rosja rozszerzyła listę obywateli Unii Europejskiej, którzy zostali objęci zakazem wjazdu. W specjalnym oświadczeniu rosyjskie MSZ napisało, że chodzi między innymi o szefów Prywatnych Firm Wojskowych, przedstawicieli resortów obrony i spraw wewnętrznych, parlamentów oraz rządów części państw Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Rosja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Unia Europejska NATO konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie Ukraina dyplomacja

Łukaszenka kpi z białoruskich emigrantów. Kłosiński: to arogancka kpina

Aleksandr Łukaszenka wygłosił orędzie do narodu i parlamentu. Oprócz słownych ataków na państwa zachodnie, kpin i prowokacji, usłyszeliśmy również wezwania skierowane do osób, które przed represjami uciekły z Białorusi. Tymczasem według Centrum Praw Człowieka "Wiasna" władze tego kraju uznały za więźniów politycznych już ponad tysiąc osób.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski Białoruś emigracja Aleksander Łukaszenka Europa ŚWIAT

TYLKO U NAS Szczyt liderów partii prawicowych z udziałem premiera. Politycy PiS przedstawili tematy rozmów

W Madrycie pod hasłem "Obronić Europę" odbędzie się spotkanie liderów europejskich partii prawicowych. Prawo i Sprawiedliwość reprezentować będzie wiceprezes ugrupowania, premier Mateusz Morawiecki. - Przewidziane jest wspólne stanowisko, które będzie dotyczyło między innymi sytuacji na wschodniej flance Unii Europejskiej - mówi portalowi PolskieRadio24.pl sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. 
Zobacz więcej na temat:  Madryt Mateusz Morawiecki Krzysztof Sobolewski Radosław Fogiel ŚWIAT polityka Europa Hiszpania

Jednoznaczne słowa szefa NATO nt. Rosji. "Jesteśmy gotowi do dialogu, ale i do konfrontacji militarnej"

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył, że Sojusz jest gotowy na zwiększenie obecności wojsk w Europie Wschodniej. Dodał, że bacznie obserwuje przerzut rosyjskich sił na Białoruś. - Ze strony NATO jesteśmy gotowi do politycznego dialogu, ale jesteśmy także gotowi odpowiedzieć, jeśli Rosja wybierze konfrontację militarną - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa NATO wojna na Ukrainie Ukraina Rosja Jens Stoltenberg bezpieczeństwo

Mateusz Morawiecki z wizytą w Hiszpanii. Spotka się z tamtejszą Polonią

Premier Mateusz Morawiecki w piątek wieczorem w polskiej ambasadzie w Madrycie spotka się z hiszpańską Polonią, w tym polskimi przedsiębiorcami odnoszącymi sukcesy i cieszącymi się zaufaniem na hiszpańskim rynku - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. W spotkaniu weźmie też udział  pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Mateusz Morawiecki Hiszpania Polonia Europa