Polskie Radio
Section05

FILM

"Moralność pani Dulskiej" - adaptacje filmowe i telewizyjne

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest "Moralność pani Dulskiej". Przyglądając się adaptacjom ekranowym - zarówno tym filmowym, jak i telewizyjnym - dramatu Gabrieli Zapolskiej możemy powiedzieć, że nie ma jednej Anieli Dulskiej. Postać ta utożsamiana jest z hipokryzją i tzw. mieszczańską mentalnością. Powstało nawet z czasem określenie "dulszczyzna", które stało się synonimem kołtuństwa. Ekranowa pani Dulska zmieniała się w zależności od tego, w jakim momencie powstała adaptacja i w zależności od koncepcji reżysera. O tych adaptacjach - od najwcześniejszej po te najnowsze - rozmawialiśmy w audycji z historykiem kina Katarzyną Wajdą z Filmoteki Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska kino Narodowe Czytanie 2021 KULTURA

Rusza festiwal filmowy w Wenecji. "Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego powalczy o Złotego Lwa

Rozpoczyna się 78. festiwal filmowy w Wenecji. W konkursie głównym wystartuje polski film "Żeby nie było śladów" Jana Pawła Matuszyńskiego o zamordowaniu przez milicję w czasie stanu wojennego maturzysty Grzegorza Przemyka. Dyrektor festiwalu Alberto Barbera powiedział, że konkurs będzie walką filmów włoskich z produkcjami największych wytwórni Hollywoodu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Wenecja aktorzy

Sprawa Tomasza Komendy. Policjant CBŚP wśród laureatów nagrody Orła Jana Karskiego

Funkcjonariusz CBŚP, aspirant sztabowy Remigiusz Korejwo, otrzymał w tym roku nagrodę Orła Jana Karskiego za "odwagę walki z niesprawiedliwością i obnażanie jej mechanizmów". Funkcjonariusz pracował kilka lat temu przy sprawie zabójstwa, za które był niesłusznie skazany Tomasz Komenda. Asp.szt. Korjewo ustalił prawdziwych sprawców zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo społeczeństwo KULTURA Tomasz Komenda policja polska CBŚP Jan Karski

"Wygrać znaczyło stać się człowiekiem". Historia Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego

- Teddy walczył nie tylko o przetrwanie, ale myślał, do czego przetrwać. Wygrać znaczyło stać się człowiekiem. Kiedy naprzeciwko siebie stawało dwóch ludzi z przeciwnej strony barykady - kapo, który jest nadzorcą i on jako więzień -  nagle znikały numery, a stali sportowcy  mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Głowacki. Gościem audycji był również Bartosz Chajdecki, kompozytor muzyki do filmu "Mistrz". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 film polski KULTURA boks

"Igranie z amerykańską poprawnością polityczną". Adamski w PR24 o filmie "Annette"

Po jakimś czasie, jak sobie myślę o "Annette", to jest naprawdę piękna dekonstrukcja rockopery, to jest piękne igranie sobie z amerykańską poprawnością polityczną, to jest w ogóle takie wbicie jakiegoś klina w tę parodię popkultury, którą dzisiaj mamy. Ta popkultura się strasznie degeneruje, szczególnie w Stanach Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Adamski o filmie "Annette". Audycję "Nakręceni" prowadził wraz z Piotrem Goćkiem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Piotr Gociek Łukasz Adamski serial

Mija 50. lat od premiery "Nie lubię poniedziałku". Co decyduje o fenomenie filmu?

Premiera filmu "Nie lubię poniedziałku" w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego miała miejsce w 1971 roku.  Tadeusza Chmielewskiego. Mimo lekkiej krytyki polskiej rzeczywistości, wyrażonej w typowy dla tego reżysera surrealistyczny sposób, obraz jest laurką dla Warszawy, pełen optymizmu, pokazujący jej najpiękniejsze miejsca. 
Zobacz więcej na temat:  kino reżyser Bohdan Łazuka komedia rocznica Joanna Sławińska