Polskie Radio
Section05

HISTORIA

"Ród smoka". Prawdziwa historia, którą inspirował się George R.R. Martin

Serial "Ród smoka", który ponownie zabierze fanów "Gry o tron" do Westeros, zagości na polskich ekranach 22 sierpnia. I choć widzów czekają zapewne widowiskowe walki między ziejącymi ogniem bestiami, to - podobnie jak w przypadku "Gry o tron" - tak naprawdę liczy się intryga. A ta wzorowana jest na wyjątkowo posępnym okresie w dziejach średniowiecznej Anglii. 
Zobacz więcej na temat:  Gra o tron serial fantasy fantastyka Anglia średniowiecze

IPN zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy", poświęconą niemiecko-sowieckiemu porozumieniu z 1939 r.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wystawę "Pakt zbrodniarzy". Jest ona poświęcona paktowi Ribbentrop-Mołotow, którego 83. rocznica podpisania przypada we wtorek. Ekspozycję można oglądać na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. - Wystawa opowiada o skonsumowaniu ideologicznej bliskości i wspólnoty interesów pomiędzy dwoma bestiami, jakimi byli Hitler i Stalin - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Karol Nawrocki IPN Józef Stalin Adolf Hitler pakt Ribbentrop-Mołotow II wojna światowa

Niemcy: zniszczono drzewa upamiętniające więźniów obozów koncentracyjnych. "Niepokoją nas te ataki"

W lipcu i sierpniu zniszczono drzewa pamięci upamiętniające więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. - Niepokoją nas te ataki, ale nie postawimy policjanta przy każdym drzewie pamięci. Pomóc mogą obywatele, którzy nie odwracają wzroku - mówi dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora, Jens-Christian Wagner.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy II wojna światowa AfD nazizm

Grzegorz Wołk o funkcjonowaniu wywiadu Służby Bezpieczeństwa w PRL

Służba Bezpieczeństwa PRL często kojarzy się bardzo prosto - to inwigilacja opozycji demokratycznej, walka z Kościołem oraz tajni współpracownicy wewnątrz Solidarności. O zawiłościach związanych z funkcjonowaniem SB w różnych momentach historii PRL, o jej zadaniach, cechach i funkcjach, mówił w Polskim Radiu 24 historyk z IPN Grzegorz Wołk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski historia PRL służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna PRL Robert Tekieli

Polska zrzekła się praw do reparacji wojennych? Józef Menes: dokument z 1953 nie ma mocy prawnej

Na temat skutków wynikających z podpisania przez władze PRL i NRD w sierpniu 1953 roku rzekomego zrzeczenia się przez państwo polskie roszczeń do Niemiec za zniszczenia wojenne mówili w Polskim Radiu 24 Józef Menes, członek Zespołu Parlamentarnego ds. Reparacji posła PiS Arkadiusza Mularczyka oraz także były sekretarz Zespołu ds. strat wojennych przy prezydencie Lechu Kaczyńskim, a także Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Drohomirecka Piotr Dmitrowicz POLSKA reparacje wojenne II wojna światowa historia Polski Niemcy PRL NRD Bolesław Bierut społeczeństwo

PR24 Przegląd Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii. Paweł Kurtyka zaprasza na II edycję wydarzenia

- To już jest II edycja Przeglądu Przeszłość/Przyszłość - nowe idee dla historii - takie jest hasło naszego wydarzenia. Zapraszamy 26 i 27 sierpnia wszystkich zainteresowanych rozmową na temat historii działających na rzecz promocji polskiej historii czy to w kraju, czy za granicą m.in. do Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Kurtyka, prezes fundacji im. Janusza Kurtyki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Janusz Kurtyka społeczeństwo historia Polski książki

"Polki". Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn o Elżbiecie Granowskiej - królowej Polski

Elżbieta Granowska była trzecią żoną króla Władysława II Jagiełły, jednak pierwszą, z którą ślub wziął z własnej inicjatywy, a nawet wbrew panującym regułom. O niełatwej historii Elżbiety z Pileckich Granowskiej oraz o jej małżeństwie z królem mówiły w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta i Małgorzata Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA historia Polski Władysław Jagiełło Magdalena Merta Małgorzata Żaryn

Bolesław Prus jako powstaniec styczniowy. "Chciał się odciąć od tego"

- Bardzo długo nie wracał do wspomnień o swoim udziale w powstaniu 1863 roku. To było dla niego przeżycie traumatyczne – podkreślała w Polskim Radiu prof. Ewa Paczoska, opowiadając o wczesnej biografii Bolesława Prusa. Wypowiedź tę, obok wielu innych radiowych nagrań, znajdziemy w nowo utworzonym serwisie specjalnym prus.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus literatura Powstanie Styczniowe 160. rocznica powstania styczniowego

Sierpień '80 początek Solidarności i NZS. "Poznawaliśmy się i pomagaliśmy sobie nawzajem"

- Myśmy się poznawali, to była też taka wzajemna ciekawość, trzeba było sobie nawzajem pomagać - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Łopińska dziennikarka, opozycjonistka PRL, wydawca PR24. Odniosła się w ten sposób do relacji między ruchem studenckim "NZS", a robotniczą "Solidarnością". Dziennikarka wspominała wydarzenia z sierpnia 1980 roku i kolejnych miesięcy poprzedzających wybuch stanu wojennego w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo Gdańsk Solidarność Stocznia Gdańska sierpień 80 NSZZ Niezależne Zrzeszenie Studentów (NZS) Antoni Opaliński

Michał Sędziwój łączy Polaków i Czechów. Na Zamku w Krawarzach odsłonięto tablicę pamiątkową

- Bogaty dorobek naukowy Michała Sędziwoja stanowi zarazem wkład do polskiego oraz czeskiego dziedzictwa historycznego i jest świadectwem wielowiekowych związków obu narodów - napisał wiceszef MKiDN Jarosław Sellin w liście do uczestników uroczystości odsłonięcia tablicy Sędziwoja, polskiego alchemika, filozofa, lekarza i dyplomaty.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Czechy Jarosław Sellin KULTURA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego społeczeństwo historia Polski