Polskie Radio
Section05
Henryk Sienkiewicz

Jak imć pan Sienkiewicz "Trylogię” pisał

W cyklu "Dzieci bliżej historii" w "Jedynce dzieciom" prezentujemy słuchowisko Marka Ławrynowicza "Jak imć pan Sienkiewicz Trylogię pisał". Akcja słuchowiska dzieje się głównie między majem 1883 a marcem 1884, czyli w czasie kiedy powieść "Ogniem i mieczem" ukazywała się w odcinkach w warszawskim "Słowie".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz słuchowisko dla dzieci Trylogia Marek Ławrynowicz Olgierd Łukaszewicz Henryk Talar Krzysztof Gosztyła

Przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania

Jakie były dotychczasowe lektury - czyli: czy wszyscyśmy z Aleksandra hr. Fredry? Jakim herbem pieczętował się Jan Onufry Zagłoba? Którymi ulicami Powiśla przechadzał się Wokulski i czy Cezary Baryka naprawdę zachłysnął się rewolucją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dają dotychczasowe lektury Narodowego Czytania - a przed nami ósme wydanie tego wydarzenia, tym razem z ośmioma nowelami.
Zobacz więcej na temat:  literatura Narodowe Czytanie KULTURA Aleksander Fredro Henryk Sienkiewicz Adam Mickiewicz Narodowe Centrum Kultury

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Sienkiewicz Magda Mikołajczuk Narodowe Czytanie literatura KULTURA

"Pojedynki stulecia" - nowy program literacki TVP Kultura

W roku stulecia odzyskania niepodległości warto porównać poglądy i pomysły na Polskę najwybitniejszych rodzimych twórców. Nowy program TVP Kultura - "Pojedynki stulecia" - przybliży i skonfrontuje życiowe i artystyczne postawy słynnych przedstawicieli polskiej literatury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TVP Kultura Stefan Żeromski Henryk Sienkiewicz Tadeusz Dołęga-Mostowicz Witold Gombrowicz Marek Hłasko Leopold Tyrmand Jacek Kaczmarski Agnieszka Osiecka Ryszard Kapuściński Stefan Kisielewski POLSKA

Oblęgorek - dar narodu dla Henryka Sienkiewicza

Słowem Niepodległa odwiedziła Oblęgorek - majątek ufundowany w 1900 r. przez społeczeństwo polskie dla Henryka Sienkiewicza, z okazji 25-lecia pracy literackiej. Od 1902 do 1914 r. Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku, używając go głównie jako letniej rezydencji i pracowni. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef, a w 1958 r. dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu dworek, w którym powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Słowem Niepodległa Henryk Sienkiewicz