Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Podziemne sądownictwo wojskowe Polskiego Państwa Podziemnego

Sąd miał prawo wezwać oskarżonego lub świadków, jednak czyniono to niezmiernie rzadko ze względu na wymogi konspiracji. Kara śmierci musiała być orzeczona jednogłośnie, inne kary – bezwzględną większością głosów. Wyrok podlegał zatwierdzeniu Komendanta AK. Jeśli nie został zatwierdzony, tracił moc prawną. Co wiemy na temat „sądów kapturowych” i działalności kontrwywiadu Armii Krajowej. O sądach wojskowych w okresie wojny mówił gość audycji Szukając Dziury w Całym dr Bartłomiej Szyprowski, prokurator i historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kedyw Armia Krajowa II wojna światowa Władysław Sikorski

Wiceminister B. Cichocki po wizycie w Izraelu: rozpoczęliśmy dialog

- Zaczęliśmy ze stroną izraelską dialog merytoryczny; mam nadzieję, że zakończyliśmy „emocjonalne, wzajemne oskarżenia” - powiedział w piątek wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Zaznaczył, że ustawa o IPN działa, ale zostanie doprecyzowana. O spotkaniu polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem mówili w audycji Debata Dnia Tomasz Pietryga („Rzeczpospolita”) i Mikołaj Wójcik („Fakt”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael historia Polski IPN II wojna światowa Bartosz Cichocki

"II wojna światowa cofnęła nas niemalże do średniowiecza"

Prawie trzy biliony złotych – to szacunkowa wysokość strat wojennych Polski, podana podczas pierwszego publicznego posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw odszkodowań wojennych od Niemiec. Jak jednak podkreślał w rozmowie z Polskim Radiem 24 Arkadiusz Mularczyk z PiS, szef zespołu, końcowa kwota roszczeń może być jeszcze wyższa.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Prawo i Sprawiedliwość II wojna światowa Niemcy historia Polski reparacje wojenne

"Polska ma dużo do zrobienia na polu lobbingowym”

Kilka dni temu na okładce „Washington Times” pojawiła się swastyka na tle polskiej flagi i godła polskiego. Z kolei w internecie pojawił się film jednej z fundacji, którego bohaterowie mówią o „polskim Holokauście”. O tym, czy Polska może wytoczyć proces pismu „Washington Times”, mówił w audycji Jakim Prawem mecenas Bartosz Grohman.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Holokaust USA II wojna światowa polityka historyczna

"To polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie"

- Wizyta polskiej delegacji w Izraelu to krok w dobrym kierunku, dzięki któremu możemy wypracować pole do rozmowy. Natomiast zmiana ustawy to kompetencja polskiego parlamentu i to polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie. Na tym etapie najważniejsze są rozmowy – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Żołnierze Wyklęci Izrael Holokaust II wojna światowa

Polska delegacja rządowa uda się w czwartek do Izraela

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska poinformowała, że polska delegacja rządowa pod przewodnictwem wiceministra SZ Bartosza Cichockiego uda się w czwartek do Izraela w celu podjęcia dialogu ze swoimi odpowiednikami. Rozmawiali o tym w Debacie Dnia Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Jacek Karnowski (Tygodnik Sieci). Gościem Polskiego Radia 24 był także Piotr Zaremba (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jacek Karnowski Holokaust IPN II wojna światowa historia Polski

Prezydent spotkał się ze społecznością żydowską. Komentarz

Para prezydencka spotkała się na krakowskim Kazimierzu ze społecznością żydowską. Andrzej Duda wraz z Agatą Kornhauser-Dudą odwiedził prowadzony w Centrum Społeczności Żydowskiej żłobek i przedszkole, a następnie rozmawiał z przedstawicielami mniejszości żydowskiej w Krakowie. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Marcinem Makowskim z „Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Żydzi Holokaust historia Polski II wojna światowa

"Nie piszemy historii na nowo, chcemy tylko bronić prawdy"

„Nie można mówić, że Polacy jako naród brali udział w Holokauście - to jest nieprawda; w żaden zinstytucjonalizowany sposób polskie państwo nie brało w nim udziału” - powiedział we wtorek w Krakowie Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami społeczności żydowskiej. Prezydent ocenił, że niektóre elementy historii, w tym przykłady szmalcowników wśród Polaków, są „bolesne”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Kraków Holokaust historia Polski II wojna światowa prezydent Żydzi IPN