Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Bulwersująca okładka "The Washington Times". Komentarze

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek i Instytut Pamięci Narodowej wyrazili sprzeciw wobec artykułu w „The Washington Times”, który wiąże lokalizację niemieckich obozów koncentracyjnych w okupowanej Polsce z „antysemityzmem Polaków”. O publikacji amerykańskiego dziennika mówili w audycji Debata Dnia Anna Sarzyńska (portal wPolityce.pl), Michał Wróblewski („Fakt”) i politolog Paweł Krulikowski.
Zobacz więcej na temat:  Izrael media Holokaust Świadkowie Holokaustu II wojna światowa USA

„The Washington Times” ze swastyką na tle polskiej flagi

„The Washington Times” opublikował tekst rabina Menachema Levine'a „Dlaczego nowe polskie prawo o Holokauście to kpina?”, który przypisuje Polakom udział w zagładzie Żydów. Okładka dziennika przedstawia swastykę na tle polskiej flagi i polskiego godła. W Polskim Radiu 24 komentarz amerykanisty prof. Zbigniewa Lewickiego.
Zobacz więcej na temat:  USA Holokaust II wojna światowa Zbigniew Lewicki Izrael Żydzi Niemcy

Prof. Anita Panek z miłości do Krakowa opuściła Brazylię

Urodzona w Krakowie 1 września 1930 roku w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Jej życie to gotowy scenariusz na film pełen zwrotów akcji. O tym życiu opowiedziała w radiowej Jedynce. Gościem audycji "Nieznani znani" była prof. Anita Dolly Panek, światowej sławy biochemiczka pochodzenia polsko-żydowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg II wojna światowa Żydzi Holokaust biologia chemia nauczyciel badania Brazylia Kraków

Relacje polsko-izraelskie. Głosy korespondentów, którzy wrócili z Izraela

Napięcie w stosunkach polsko-izraelskich utrzymuje się od kilku tygodni. Według dziennikarzy Polskiego Radia, Grzegorza Ślubowskiego i Michała Żakowskiego, którzy wrócili właśnie z Izraela, spór wynika z nieporozumień na linii dyplomacji i sytuacji politycznej w Izraelu. Reporterzy mówili w Polskim Radiu 24 o swoich wrażeniach z pobytu w Izraelu i sposobach przedstawiania tam konfliktu wokół ustawy o IPN-ie.
Zobacz więcej na temat:  IPN Izrael Holokaust Żydzi Tel Awiw II wojna światowa

"Zarzuty o kolaborację BŚ to sowiecka propaganda"

- Amerykanie po sprawdzeniu kontrwywiadowczym, że Brygada nie brała udziału w walkach z Niemcami po ich stronie, że nie występowała razem z nimi, uznają Brygadę jako jednostkę aliancką. To jest jedyna polska jednostka, która uzyskała od Amerykanów w maju 1945 roku prawo do noszenia odznak jednostek amerykańskich - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Leszek Żebrowski, historyk, autor książki "Brygada Świętokrzyska NSZ".
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Żołnierze Wyklęci II wojna światowa

Ustawa o IPN. Ukraińcy "nieproporcjonalnie wyeksponowani"?

Ukraiński IPN w reakcji na przyjęcie przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN stwierdził, że "poważnie ogranicza ona pole dyskusji i dialogu" historyków oraz, że nie może on "zagwarantować ukraińskim badaczom wolności słowa na terytorium Polski". Napięcia na linii Warszawa-Kijów komentowali w Trójce Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Fundacji Batorego i Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Ukraina Łukasz Karusta relacje polsko-ukraińskie UPA II wojna światowa Wołyń stosunki polsko-żydowskie